Kobieta w biznesie. Jak postawić pierwsze kroki

Kategoria: HR
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-05-2012 r.

Coraz więcej kobiet decyduje się na założenie własnej firmy. W głównej mierze wynika to z chęci bycia niezależną, możliwości swobodnego działania, pragnienia rozwoju osobistego oraz zdobycia prestiżu. Od postanowienia do jego realizacji wiedzie jednak długa droga. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w rozkręcaniu własnej działalności.

Znajdź pomysł

Aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu jakiegokolwiek biznesu, trzeba mieć na niego pomysł. Stwierdzenie wydaje się banalne, ale w praktyce wcale takie nie jest. Znalezienie odpowiedniej idei jest czasochłonne. Warto wybrać coś, w czym dobrze się czujemy i mamy o tym choćby ogólne pojęcie.

Odpowiedz sobie na kilka pytań, np.: co umiem robić najlepiej, w czym mam doświadczenie, czy ktoś będzie chciał płacić za proponowany przeze mnie produkt czy usługę. Spisuj swoje pomysły na kartce, a potem dokonaj analizy SWOT każdego z nich. Określisz w ten sposób jego mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia, jakie za sobą niesie.

Rozeznaj się w terenie

Sprawdź czy w Twojej najbliższej okolicy, czy też w miejscowości, w której mieszkasz działa już podobny biznes. Podpytaj także rodzinę oraz znajomych, przejrzyj internet, czasopisma specjalistyczne. To ważne, aby unikać biznesów z produktami czy usługami standardowymi, gdzie konkurencja opiera się jedynie na cenie.

Zastanów się również nad tym, co obecnie znajduje się w niszy rynkowej oraz jak za 5 czy 10 lat może wyglądać rynek, na co może pojawić się zapotrzebowanie.

Określ swoje możliwości finansowe

Spróbuj opracować budżet potrzebny do otworzenia biznesu. Musisz wziąć pod uwagę wydatki jednorazowe oraz cykliczne. Zastanów się, jak duży kredyt chcesz zaciągnąć w banku, czy może wystarczy Ci na początek Twój własny kapitał.

Możesz również poprosić rodzinę lub znajomych o pomoc finansową. Musisz jednak liczyć się z tym, iż mogą oni zażądać w zamian udziału w przedsięwzięciu.

Istnieje również możliwość pozyskania funduszy z Unii Europejskiej. Zorientuj się w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta lub innej instytucji władz lokalnych, jak wyglądają procedury z tym związane.

 

Teraz przyszedł czas na przygotowanie biznesplanu, który jest niezbędnym elementem rozkręcania własnej firmy. Opracowując go zakreślisz wizję dotyczącą prowadzenia swojej działalności, a także dokładnie określisz potrzebne Ci fundusze. Musi on zawierać również takie elementy, jak analizę rynku, prezentację produktu lub usługi, plan marketingowy oraz założenia finansowe. Jego przygotowanie można zlecić specjalnej firmie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest przełamanie własnego strachu. Dobry pomysł, odrobina odwagi do jego realizacji oraz konsekwentne działanie są niezbędne podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26342 )
Array ( [docId] => 26342 )