Na jakie udogodnienia powinny liczyć pracujące matki

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową wcale nie jest proste. Pracujące matki muszą stawiać czoła wielu przeciwnościom, aby móc realizować się zawodowo. Chcesz zatrudniać młode matki? Przemyśl kwestię udogodnień, na jakie będą mogły liczyć w Twojej firmie.

Młoda matka czyli lojalny pracownik

Zatrudnienie młodej matki z pewnością będzie budziło w Tobie - jako pracodawcy - wiele wątpliwości. Posiadanie małego dziecka niesie ze sobą duże ryzyko częstych urlopów opiekuńczych oraz mniejszej dyspozycyjności pracownika. Oczywiste jest, że kobieta wychowująca niespełna trzyletnie dziecko z pewnością nie będzie w stanie z dnia na dzień wyjechać w służbową delegację. Ciężko będzie jej również pozostać dłużej w pracy. Jednak nie oznacza to, że młoda matka jest złym pracownikiem.

Wręcz odwrotnie, kobiety, które zdają sobie sprawę jak trudna jest ich sytuacja na polskim rynku pracy, szczególnie doceniają wolę zatrudnienia przez pracodawcę i są mu w pełni lojalne. Pracujące matki to z pewnością gwarancja rzetelności i dobrego zorganizowania. Wprawdzie będą mniej elastyczne na zajmowanym stanowisku, jednak z pewnością dołożą wszelkich starań, aby właściwie wywiązywać się ze swoich zawodowych obowiązków oraz, aby życie rodzinne nie było przeszkodą w ich realizacji.

Firma przyjazna matkom

Będąc pracodawcą, masz duży wpływ na to, czy Twoje przedsiębiorstwo będzie sprzyjało zatrudnieniu młodych mam. Aby Wasza współpraca przebiegała bez zakłóceń, warto pomyśleć o kilku udogodnieniach dla mam, które pozwolą im w pełni zaangażować się zarówno w życie zawodowe, jak i prywatne.

Wprawdzie najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie żłobka dla dzieci pracownic, jednak nie każda firma może sobie pozwolić na taki nakład finansowy. Stąd warto pomyśleć o kilku drobniejszych udogodnieniach, które znacznie ułatwią pracę młodym mamom.

Elastyczny czas pracy, prawo do urlopu, szkolenia

Sposobów na polepszenie warunków pracy dla młodej matki w Twojej firmie jest wiele. Do najprostszych i nie wymagających dużych nakładów finansowych należy m.in. wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Młoda matka, mając do wyboru godziny pracy, o wiele łatwiej będzie mogła zorganizować swoje życie zawodowe i prywatne. Poza tym możliwość wykonywania części obowiązków służbowych w domu (na zasadzie pracy zdalnej) z pewnością zwiększy również jej efektywność.

Dobrym rozwiązaniem jest również danie młodym matkom możliwości wyboru terminu urlopu w pierwszej kolejności. Traktowanie tej grupy pracowników priorytetowo pozwoli im na dobre zaplanowanie czasu, który będą mogli spędzić razem z dziećmi. Możliwość dostosowania terminu urlopu do własnych wymagań (a nie do terminów, które pozostały do dyspozycji) pozwoli młodej matce na organizację odpoczynku, który z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na efektywność jej późniejszej pracy.

W przypadku powrotu młodych matek do pracy częstym problemem jest konieczność szybkiego wdrożenia w zmiany, jakie zaszły w firmie pod ich nieobecność. Aby ten proces przebiegł sprawnie i przede wszystkim skutecznie, warto zorganizować specjalne szkolenia dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich.

Organizacja tego rodzaju kursów nie wiąże się wcale z dodatkowymi nakładami finansowymi, ponieważ szkolenie może przeprowadzić jeden z Twoich obecnych pracowników. Natomiast młoda matka, mając świadomość, że może skorzystać nie tylko ze szkolenia, ale również wsparcia wykwalifikowanego pracownika, będzie w większym stopniu przekonana o słuszności powrotu. Natomiast Ty zminimalizujesz liczbę błędów popełnionych przez niedoszkolonego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26483 )
Array ( [docId] => 26483 )