Pewność siebie – skąd ją wziąć

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-05-2012 r.

Wiele osób cierpi na brak pewności siebie. Nie lubi publicznych wystąpień, nie potrafi obronić własnego zdania i daje się zepchnąć na drugi plan. Dobrze jest nauczyć się walczyć ze sobą, własnym lękiem i wzmacniać pewność siebie.

Źródło

Żeby skutecznie umieć zwiększyć swoją pewność siebie, trzeba najpierw znaleźć przyczynę naszej nieśmiałości. Często przyczyna ma swoje źródło w sytuacji z dzieciństwa. W dorosłym życiu lęk jest nieuzasadniony i tylko przeszkadza w byciu odważnym i zdecydowanym.

Akceptacja własnej osoby

Kluczowym krokiem do zyskania lub zwiększenie pewności siebie jest akceptacja własnej osoby. Ważne jest, żeby chcieć być bardziej zdecydowanym. Warto też popracować nad samooceną. W tym pomoże wypisanie na kartce rzeczy, w których czujemy się naprawdę dobrzy i które lubimy robić. Zapomnij i zaakceptuj swoje przeszłe potknięcia. Żeby śmiało patrzeć w przyszłość należy rozliczyć się z przeszłością. Uporządkuj myśli i nie zastanawiaj się co pomyślą inni.

Właściwa postawa i ubiór

W zyskaniu pewności siebie pomaga prawidłowa postawa. Dobrze jest wyprostować się do oporu: ściągnąć łopatki, wciągnąć brzuch i podnieść głowę. Można też stanąć przed lustrem i popatrzeć na siebie, zajrzeć sobie śmiało w oczy. Pewności siebie dodadzą też ładny, elegancji, aloe też wygodny, niekrępujący ruchów strój. Najważniejsze, żeby ubiór był swobodny i podkreślał naszą pewność siebie. Powinniśmy też jasno, wyraźnie się wysławiać. Ważne jest, żeby swoje poglądy i opinie wypowiadać śmiałym i zdecydowanym głosem.

 

Użyj wiedzy i wyobraźni

W sytuacji, która wymaga odwagi i zdecydowania warto pomyśleć jak zachowałaby się osoba pewna siebie. Jakie byłyby jej gesty i słowa. Należy wcielić się w jej postać i wykorzystać przy tym swoją własną wiedzę i umiejętności. Tego, co wiemy i czego się nauczyliśmy nikt nam nie zabierze i możemy tego używać na co dzień. Osoba świadoma i przekonana do swoich poglądów znacznie łatwiej nauczy się pewności siebie.

Cecha jaką jest pewność siebie jest bardzo przydatna w życiu zawodowym i prywatnym. Warto się jej nauczyć i wykształcić w sobie mechanizmy obronne przed nieśmiałością i lękiem o odbiór w towarzystwie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26365 )
Array ( [docId] => 26365 )