Skąd czerpać motywację do pracy

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-05-2012 r.

Większość z nas w każdym zawodzie prędzej czy później będzie przechodzić kryzys. Warto wtedy nie rezygnować z pracy i nie poddawać się marazmowi, lecz znaleźć motywację do działania i zastosować się do kilku prostych zasad.

Czym jest motywacja

Motywacja jest tym, co napędza nas do działania. Skłania nas do pracy i wysiłku w dziedzinie, którą się zajmujemy. Zmotywowany pracownik angażuje się w swoje obowiązki oraz osiąga lepsze wyniki na swoim stanowisku. Chce osiągnąć wyznaczony mu cel. Motywacja nie dotyczy tylko życia zawodowego, ale ma swoje miejsce także w życiu prywatnym. Daje nam ona moc, żeby rano wstać z łózka lub uczyć się.

Źródła motywacji

Człowiek jest zmotywowany wtedy, gdy osiąga sukcesy. Nie muszą być to wielkie rzeczy. Nawet najmniejsze i najbardziej błahe zwycięstwa nad sobą lub zaistniałym problemem podnoszą naszą motywację. Wiele zależy od naszego wewnętrznego nastawienia. Powinniśmy postawić sobie jasny cel i zastanowić się nad tym, jakie właściwie obowiązki do nas należą i które z nich sprawiają nam największą przyjemność, a dzięki ich wypełnianiu jesteśmy doceniani. Musimy znaleźć sens wykonywanej przez nas pracy i wiedzieć, że jest ona potrzebna. Skupmy się na wykonywaniu zadania i w tym kierunku skoncentrujmy nasze siły.

Bardzo istotnym elementem naszej motywacji do wykonywania obowiązków jest działanie i kroki podejmowane przez szefostwo. Najlepszym czynnikiem wpływającym na wzrost zaangażowania i efektywności pracowników jest podwyżka, a także możliwości awansu.

Motywacja jest bardzo ważna w naszej pracy oraz życiu osobistym. Pozwala nam rzetelnie i z uśmiechem wykonywać nasze obowiązki i codzienne zadania. Praca, w której nie jesteśmy znudzeni oraz czujemy się zbędni nie może stać się naszą pasją. Jednak dobrze zmotywowani i zachęceni będziemy czerpać przyjemność z wykonywanego zawodu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26363 )
Array ( [docId] => 26363 )