Studiowanie na kierunkach dotowanych a gwarancja zdobycia pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 09-04-2012 r.

Wybór właściwego kierunku studiów jest pierwszym krokiem do właściwego zaplanowania własnej kariery zawodowej. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce nieco tę decyzję ułatwić. Od kilku lat propaguje tzw. kierunki zamawiane.

Czym są kierunki zamawiane

Kierunki zamawiane to techniczne kierunki studiów, które mają gwarantować zatrudnienie po ich ukończeniu. Zapewniają one wiedzę teoretyczną i praktyczną, która jest poszukiwana przez pracodawców.

Atutem kierunków zamawianych jest nie tylko zdobycie praktycznej wiedzy oraz możliwość znalezienia stabilnego zatrudnienia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu zachęcenia maturzystów do studiowania na wybranych kierunkach inżynieryjnych oferuje stypendium dla najlepszych studentów. Studiowanie na politechnice może się opłacać. W ciągu roku akademickiego student może otrzymać nawet 9000 zł stypendium.

Wybór uczelni

Aby skorzystać z oferty ministerstwa, należy wybrać studia techniczne na jednej z uczelni uczestniczącej w programie „Kształcenie Zamawiane”. Programem objęte są państwowe szkoły wyższe mające w swojej ofercie kierunki, na których absolwentów jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy.

 

Kierunki objęte programem

Program „Kształcenie Zamawiane” obejmuje kierunki techniczne. Najszerszą grupą objętą programem są kierunki związane z technologiami informacyjnymi, technologiami energooszczędnymi oraz matematyką. Studenci takich kierunków, jak Mechanika i budowa maszyn, Automatyka i robotyka czy Budownictwo mogą liczyć nie tylko na solidny zasób wiedzy, stabilne zatrudnienie, ale również na dofinansowanie w trakcie nauki.

Sam fakt studiowania na „kierunku zamawianym” nie daje stuprocentowej gwarancji zdobycia atrakcyjnej pracy po zakończeniu nauki, lecz niewątpliwie absolwenci tych studiów będą posiadali kompetencje poszukiwane na rynku, a tym samym dużo wyższe szanse na zatrudnienie, niż ich koledzy i koleżanki kończący inne kierunki studiów.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26294 )
Array ( [docId] => 26294 )