Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Kategoria: HR
Data: 21-12-2022 r.

Każdego roku w okresie świąt powraca temat świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pojawiają się także problemy dotyczące nie tylko rozliczania tych świadczeń, lecz także sposobu ich przyznawania. 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest przeznaczony m.in. na finansowanie działalności socjalnej. Jest ona rozumiana jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 1 i 2 ustawy o ZFŚS)

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy oraz ich rodziny oraz inne osoby, którym takie prawo zostało przyznane w regulaminie funduszu (art. 2 ustawy o ZFŚS).

Wartość przyznawanych świadczeń 

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wyznacza zasadę, zgodnie z którą przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu musi być uzależniona od sytuacji rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ustawy o ZFŚS). 

Kryterium przyznawania świadczeń w orzecznictwie

Sądy niejednokrotnie zaznaczały w swoich wyrokach, jak ważne jest stosowanie tej zasady i uzależnienia wartości przyznanego świadczenia od łącznie rozpatrywanej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Przyznający świadczenie mają więc obowiązek indywidualnego rozpatrywania wniosków, choć ustawodawca pozostawił tutaj sporą swobodę pracodawcy, ponieważ nie wskazał żadnych progów, które powinny być brane pod uwagę. 

Ważne: Decyzje o każdorazowym przyznaniu pomocy z ZFŚS na określony cel, należą do pracodawcy lub osoby odpowiedzialnej w imieniu pracodawcy, a swoboda ich podejmowania jest ograniczona uprawnieniami związków zawodowych bądź pracownika wybranego przez załogę do reprezentowania jej interesów (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 28 kwietnia 2016 r. - III AUa 651/15, wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 22 marca 2016 r. - III AUa 657/15).

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wyłączają możliwość przyznawania osobom uprawnionym świadczeń w takiej samej wysokości. Można spotkać tezę, że takie działanie powinno być uznane za przyznanie dodatku do wynagrodzenia (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 5 lutego 2013 r. - III AUa 1326/12).

Źródło:

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych  (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 923).

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42494 )
Array ( [docId] => 42494 )