Świadome planowanie kariery

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

W dzisiejszym świecie każdy stawia na wspaniałą karierę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i planu. Tym jest właśnie świadome zaplanowanie kariery.

Planuj z głową

Ludzi sukcesu od tych, którzy go nie osiągnęli, dzieli tylko kilka różnic w podejściu do życia i działania. Jedną z ważniejszych jest planowanie. Otóż ludzie, którzy odnoszą sukcesy, planują swoją drogę do tego sukcesu. Osoby bez sukcesów, nie planują. Chociaż da się zauważyć pewną ciekawą tendencję, że ludzie często robią plany nieistotne z punktu widzenia osoby przedsiębiorczej lub nastawionej na sukces w życiu. Np. idąc na zakupy, robią dokładną listę zakupów, często włącznie z tym gdzie leży dany produkt i układają listę tak, aby każdy z produktów wziąć po drodze do kasy, bez niepotrzebnego wracania. Niestety nie stosują tego w odniesieniu do ważniejszych części swojego życia. A taką częścią na pewno jest kariera, bo to od niej będzie zależała ich stabilność finansowa.

Przeanalizuj siebie

Kariera jest elementem, który wymaga przemyślanego planowania. Siądź z kartką i zacznij od nakreślenia jasnej wizji, tego co masz zamiar robić i dokąd chcesz dojść. Określenie celu i jego zapisanie, jest pierwszym krokiem na drodze do jego osiągnięcia. Poświęć na to trochę czasu. Nie musisz się śpieszyć.

Dokładnie przeanalizuj swoje umiejętności, zdolności, jakie posiadasz i możliwości, jakimi dysponujesz. Napisz, co lubisz, a czego nie lubisz robić. Na podstawie uzyskanych informacji, postaraj się stworzyć realny plan swojej kariery. Pozwoli to uniknąć Ci rozpoczęcia kariery od zajęcia złego stanowiska lub na pozycji, której rozwój będzie dążył w niezadowalającym Cię kierunku.

Przystępując do pracy, zwróć uwagę na ścieżkę rozwoju kariery, którą oferuje dana firma. Warto także się przekonać czy oferuje ona dostęp do szkoleń, które pozwolą podnieść Twoje kwalifikacje i zapewnią stały rozwój.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26350 )
Array ( [docId] => 26350 )