System motywacji pracowników

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 27-08-2012 r.

Motywacja jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących pracy człowieka. Odpowiednio wybrany system motywacji będzie napędem dla Twojego zespołu. Istnieje kilka skutecznych sposobów na zmotywowanie zespołu do pracy. Jakie?

Wbrew pozorom pieniądze nie są najważniejszym czynnikiem motywującym do pracy. Przeprowadzone badania dowodzą, że Europejczycy wymieniają je dopiero na czwartym miejscu. O wiele ważniejszą rolę odgrywa dla nich możliwość rozwijania zainteresowań i satysfakcja ze swoich zawodowych osiągnięć. Współczesnego pracownika charakteryzuje jasno określona hierarchia wartości, na szczycie której znajdują się osobista satysfakcja i chęć ciągłego rozwoju. Kwestie finansowe odsunięte zostają na dalszy plan.

Interesującą kwestią jest fakt, że od pieniędzy ważniejsza staje się również użyteczność naszej pracy. Mogłoby się wydawać, że motywacja związana jest jedynie z zaspokajaniem indywidualnych potrzeb konkretnego pracownika. Jednak zależności pomiędzy współpracownikami również odgrywają w tym zakresie ważną rolę. Jeżeli dana osoba ma poczucie, że jego praca jest komuś potrzebna i wykonując ją może się przysłużyć np. szybszej realizacji projektu, zdecydowanie wynagradza to podjęte wysiłki i zachęca do dalszej pracy. Dlatego użyteczność pracy stanowi jeden z głównych motywatorów do jej wykonywania.

Sposób motywacji należy dobrać również pod kątem wieku pracownika. Pieniądze, które zmotywują absolwenta w szkole średniej, niekoniecznie mogą okazać się efektywnym motywatorem wobec absolwenta uczelni wyższej czy wykwalifikowanego pracownika. Wraz z wiekiem wzrasta nasze przywiązanie do rozwoju, poczucia satysfakcji czy spełnienia zawodowego. To, co motywowało nas, kiedy zaczynaliśmy karierę (głównie pieniądze i utrzymanie pracy), obecnie odsuwane jest na dalszy plan.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26508 )
Array ( [docId] => 26508 )