System obsługi umów przyjęty przez Sejm.

Kategoria: HR
Data: 19-11-2022 r.

Resort rodziny i polityki społecznej przygotował przepisy zakładające powołanie systemu teleinformatycznego do obsługi niektórych umów. Resort chwali się, że rozwiązanie to ułatwi naliczanie i odprowadzanie podatków, a także składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - a jak wiadomo, przepisy nie są łatwe, więc o pomyłkę nie trudno. Nowa regulacja została już przyjęta przez Sejm. 

Minister rodziny i polityki społecznej chwali nową ustawę, jako nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia realizację zobowiązań wobec państwa. Określa ją jako zmniejszającą obciążenia przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych. Z drugiej strony zapewnia, że system teleinformatyczny będzie gwarantował większą ochronę osób wykonujących pracę, także jeśli to jedynie okresowe i proste prace. Ochrona o której mowa ma doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy na rynku pracy. 

Termin wejścia w życie ustawy został określony na 30 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Trzeba jednak pamiętać, że sam system jeszcze nie istnieje. Przewiduje się, że zostanie on uruchomiony najpóźniej do 2025 r. 

Podstawową zmianą wprowadzoną w nowej ustawie jest stworzenie tytułowego systemu teleinformatycznego, który będzie obsługiwał umowy, nie tylko umożliwiając zawieranie umów, lecz także poprzez naliczanie i odprowadzanie zarówno zaliczek na podatek dochodowy jaki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, archiwizowanie dokumentacji pracowniczej oraz jej udostępnianie. 

Ważne: Nowy system będzie zintegrowany z serwisem praca.gov.pl oraz biznes.gov.pl

Najpopularniejsze umowy, czyli umowę o pracę, umowę zlecenia oraz umowę uaktywniającą będzie można zawrzeć za pomocą dedykowanego systemu. Znajdą się w nim już gotowe wzory umów, które mają dodatkowo ułatwić realizację kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem. Rozwiązanie to dedykowane jest dla mikroprzedsiębiorców oraz firm zatrudniających do 9 osób, a także rolników i osób fizycznych. 

Zawieranie umów za pomocą systemu teleinformatycznego rodzi konieczność wprowadzenia zmian w zastosowaniu podpisu zaufanego. Zgodnie z nowymi przepisami, zastosowanie podpisu zaufanego będzie możliwe również do zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umów o świadczenie usług do których stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące umów zlecenia, a także do umów uaktywniających. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42386 )
Array ( [docId] => 42386 )