System teleinformatyczny do obsługi umów

Kategoria: HR
Data: 31-10-2022 r.

Nowe przepisy, zresztą już przyjęte przez Rząd - pozwalają obsługiwać niektóre umowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zarówno pracodawcy, jak i zleceniodawcy zyskają więc narzędzie nie tylko do prowadzenia umów, lecz także do archiwizacji dokumentacji. Dzięki nowym rozwiązaniom informatycznym prostsze ma być również naliczanie i odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków. 

Projekt podsumowała minister rodziny i polityki społecznej, deklarując, że są to przepisy ułatwiające życie pracownikom i pracodawcom. Ma być to krok w stronę odbiurokratyzowanie i w stronę nowoczesnej administracji. 

Kto skorzysta?

Nowy system teleinformatyczny, ma być dostępny dla mikroprzedsiębiorców, firm zatrudniających do 9 osób, rolników oraz osób fizycznych. Znajdą w nim chociażby niezbędne wzoru umów. Dostępne wzory umów będą miały jeszcze jedną ważną właściwość - umożliwią zawieranie umów właśnie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Za jego pomocą wyliczą należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. 

Podpis zaufany będzie powszechniejszy

Nowe przepisy rozszerzają także zastosowanie podpisu zaufanego. Po ich wejściu w życie podpis zaufany będzie dostępny także w przypadku zawierania umów o pracę, umów zlecenia a także innych umów o świadczenie usług do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy o umowach zlecenia. 

Ważne: Powołany nowymi przepisami system teleinformatyczny jest stworzony by obsługiwać proces zawierania umów ich przechowywania oraz udostępnienia dokumentacji pracowniczej. Ma być zintegrowany z systemem praca.gov.pl oraz biznes.gov.pl

Mniej formalności dla małych pracodawców

Wprowadzane rozwiązania są motywowane próbą odciążenia najmniejszych podmiotów i ułatwienia im wykonywanie obowiązków związanych z zawieraniem oraz rozliczaniem wybranych umów - rząd chce zmniejszyć obowiązki administracyjne związane z powierzaniem pracy. System teleinformatyczny ma być uruchomiony do 2025 r. Jest to jednak ostateczny termin, a minister rodziny może ogłosić jego wcześniejsze uruchomienie. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42316 )
Array ( [docId] => 42316 )