Typowo kobiece stanowiska pracy

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Powoli zanika podział pomiędzy „kobiece” i „męskie” stanowiska pracy. Coraz więcej pań decyduje się na podjęcie zawodu, który przeważnie nie jest kojarzony jako typowy dla kobiet. Wciąż jednak pozostają stanowiska pracy, które są uznane za kobiece i często nie wyobrażamy sobie, żeby mógł zajmować je mężczyzna.

Praca z dziećmi

Panuje powszechna opinia, że kobiety o wiele lepiej nadają się do zawodów, które wymagają ciągłego kontaktu z dziećmi. Panie są bardziej cierpliwe i wykazują się większą kreatywnością podczas zabaw czy rozmów z pociechami. Cieszą się one też większym zaufaniem rodziców i ogromną wyrozumiałością. Nie wyobrażamy sobie, żeby w przedszkolu pracował „pan – przedszkolanka”, nawet nie ma męskiego odpowiednika tego stanowiska pracy. Podobnie wygląda sytuacja w szkołach, chociaż tutaj można już dostrzec zmiany. Nauczycieli jest więcej, ale to wciąż panie mają przewagę w pokojach nauczycielskich polskich szkół.

Sekretarka

Na takim stanowisku pracy także ciężko jest wyobrazić sobie mężczyznę. Dlaczego to właśnie panie są chętniej zatrudniane jako sekretarki? Ponieważ są bardziej zorganizowane i cierpliwe niż mężczyźni. Mają też lepszy kontakt z petentami i pracownikami. Nie bez znaczenia jest także wygląd. Panie korzystnie wpływają na wizerunek firmy przy gościach, są też milsze i bardziej uprzejme od panów.

 

Pielęgniarka

Kolejny zawód typowy dla kobiet. Panie w szpitalnych salach bardziej poprawiają pacjentom nastrój i panuje powszechna opinia, że są bardziej pomocne niż mężczyźni. Pomimo, że można spotkać pielęgniarzy, to wciąż jest ich bardzo niewielu. Kobiety może nie posiadają ogromnej siły, ale bardzo dobrze radzą sobie z pacjentami. Chętnie z nimi rozmawiają, a także są bardziej delikatne przy wykonywaniu np. zastrzyków.

Ludzie są coraz bardziej otwarci na zmiany i dzisiaj mało już jest zawodów, w których 100% pracowników stanowiłyby same kobiety lub sami mężczyźni. Prawdopodobnie proces otwierania się zawodów będzie postępował, znikną też dotychczasowe stereotypy i już wkrótce nikogo nie zdziwi widok mężczyzny bawiącego się z dziećmi na przedszkolnym podwórku.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26369 )
Array ( [docId] => 26369 )