W jaki sposób możesz rekrutować

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-07-2012 r.

Jest wiele sposobów na pozyskiwanie wartościowych pracowników do firmy. Różnią się od siebie pod wieloma względami. Zobacz jakie są sposoby rekrutacji i który z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystny?

Rekrutacja zewnętrzna

Jednym z najbardziej popularnych sposobów rekrutacji jest tzw. rekrutacja zewnętrzna. Polega ona na publikacji oficjalnego ogłoszenia o pracę w ogólnodostępnych mediach. Ten sposób poszukiwania pracownika ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Zaletą jest z pewnością szeroki zasięg publikowanego ogłoszenia. Oferta pracy jest dostępna praktycznie dla każdego odbiorcy konkretnych mediów. Poza tym publikacja ogłoszenia w internecie nie tylko znacznie ułatwia do niego dostęp, ale również pozwala na łatwą aplikację (poprzez pocztę elektroniczną).

Jednak rekrutacja zewnętrzna ma również kilka wad. Podstawową jest duże ryzyko otrzymania aplikacji od osób, które w żaden sposób nie spełniają wyznaczonych przez Ciebie warunków formalnych. Niestety jeszcze wiele osób wysyła swoje CV bez głębszego zastanowienia czy rzeczywiście są dobrymi kandydatami na konkretne stanowisko.

Brak pokrycia przedstawianych przez potencjalnych pracodawców wymogów jest największym problemem podczas rekrutacji zewnętrznej. Tym bardziej, że pracodawca ma obowiązek zapoznać się z każdą przesłaną ofertą. Zakładając, że jedynie 30% przesłanych CV nie odpowiada wyznaczonym wymogom, naraża przyszłego pracodawcę na stratę czasu związaną z koniecznością przejrzenia bezwartościowych dokumentów.

Rekrutacja wewnętrzna

Jeżeli zależy Ci na tym, aby w krótkim czasie znaleźć wyspecjalizowanego pracownika, być może powinieneś pomyśleć o przeprowadzeniu rekrutacji wewnątrz własnej firmy. Będziesz miał wówczas pewność, że zatrudniona osoba nie tylko posiada wystarczające kwalifikacje (będziesz mógł je ocenić podczas pracy danej osoby na innym stanowisku), ale również nie będziesz musiał przeprowadzać szkolenia pracownika związanego z adaptacją w Twojej firmie (przecież jest mu już dobrze znana).

Poza tym rekrutacja zewnętrzna nie tylko znacznie skraca czas poszukiwania nowego pracownika, ale również minimalizuje koszty z tym związane. Po pierwsze oszczędzasz koszty związane z publikacją oferty pracy w mediach. Poza tym jesteś zwolniony z obowiązku szkolenia nowego pracownika. Natomiast zatrudnienie osoby, która zajmowała w Twojej firmie inne stanowisko, wiąże się jedynie z koniecznością niewielkiej reorganizacji struktury przedsiębiorstwa, co z pewnością będzie szybsze i tańsze niż poszukiwanie nowego pracownika na rynku zewnętrznym.

Wybór sposobu rekrutacji

Wybór sposobu przeprowadzenia rekrutacji powinien być dobrany indywidualnie do każdego przypadku. Z jednej strony, poszukiwanie pracownika wewnątrz firmy polecane jest głównie w przypadkach, kiedy zależy Ci na szybkim znalezieniu wykwalifikowanego pracownika, w którego szkolenie nie będziesz musiał dodatkowo inwestować. Z drugiej jednak strony zatrudnienie osoby, która jest już związana z Twoim przedsiębiorstwem, może uniemożliwić Ci wykorzystanie kreatywności, jaką mógłby się wykazać pracownik z rynku zewnętrznego.

Dlatego też sposób, w jaki będziesz rekrutował pracowników, powinieneś wybierać nie tylko pod kątem kosztów i czasu trwania, ale przede wszystkim oczekiwań wobec nowego pracownika. Tylko wtedy będziesz w stanie określić, który sposób rekrutacji da Ci większe szanse na znalezienie osoby spełniającej Twoje wymagania.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26467 )
Array ( [docId] => 26467 )