Z jakich baz kandydatów korzystają najlepsze systemy ATS dostępne na rynku?

Kategoria: HR
Data: 27-12-2021 r.

System ATS ułatwia rekrutację nowych pracowników, a także przyspiesza cały proces. Jednym z najważniejszych zadań oprogramowania jest tworzenie baz kandydatów, którzy następnie mogą być przez rekruterów zakwalifikowani do dalszych etapów rekrutacji. Skąd jednak system bierze poszczególnie profile? Warto się tego dowiedzieć!

ATS – system rekrutacji a dane z portali ogłoszeniowych

Jednymi z podstawowych miejsc, które zazwyczaj przeszukuje się w poszukiwaniu pracy lub kandydatów, są portale z ogłoszeniami. Wśród największych polskich witryn tego typu można wymienić OLX czy Gumtree, choć warto też pamiętać o stronach lokalnych, gdzie znajdziemy na przykład osoby ze Śląska czy z Warszawy.

 

Oprócz takich serwisów są też te, które koncentrują się stricte na ogłoszeniach. Dobre platformy rekrutacyjne będą przeszukiwały i ściągały dane z wielu tego typu miejsc, aby otrzymać jak najwięcej kandydatur. Istnieje zatem większe prawdopodobieństwo, że wybierzesz najlepszą osobę do pracy na danym stanowisku.

System ATS od Elevato nie omija żadnego liczącego się serwisu, w którym można odnaleźć wartościowych pracowników, którzy w przyszłości mogą zaważyć na tym, w jakim kierunku rozwinie się firma.

System HR a kandydaci z portali branżowych

Kolejnym miejscem (oprócz stron stricte z ogłoszeniami), gdzie można znaleźć oferty pracy, są różnego rodzaju serwisy branżowe. Zazwyczaj gromadzą one pracowników i pracodawców z danego sektora rynku, na przykład z branży budowlanej czy nieruchomości.

Obok porad czy kwestii związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych bardzo często można tam także znaleźć kandydatów, którzy chętnie rozważą zmianę miejsca zatrudnienia. Ponieważ takie platformy często gromadzą specjalistów, nie warto ich pomijać.

Oprogramowaniedo rekrutacji tworzone przez specjalistów będzie pobierać dane także z takich miejsc, dając dostęp do wysoce wykwalifikowanych ekspertów nadających się nawet na stanowiska wymagające wysokichumiejętności, w tym nierzadko na posady kierownicze.

Wykorzystanie portali dla freelancerów

ATS online system nie powinien też pomijać przeróżnych miejsc gromadzących freelancerów. Strony typu Oferio czy UseMe przyciągają osoby specjalizujące się w danym zawodzie, zazwyczaj należącym do branży kreatywnej.

Wykorzystując ATS tracking system, można szybko znaleźć osoby, które faktycznie angażują się w pracę i mają spore doświadczenie na rynku. To świetne miejsce poszukiwań dla przedsiębiorców szukających kogoś, kto nie będzie wymagał przyuczenia i od razu zdoła wejść w cykl życia projektu.

LinkedIn – ważne narzędzie w szukaniu kandydatów

Jest to portal branżowy, który służy do budowania swojej profesjonalnej sieci kontaktów zawodowych. To miejsce, gdzie pracodawcy mogą szybko znaleźć takich kandydatów, którzy najlepiej będą spełniać ich wymagania.

Podczas pobierania danych o potencjalnych pracownikach, korzystając z oprogramowania ATS cenionej firmy, mamy pewność, że narzędzie nie pominie także i tych ofert. Co więcej, jeśli odpowiednio skonfigurujemy cały proces rekrutacji, to dedykowany software, na przykład od Elevato, umożliwi nam także dynamiczne opublikowanie ogłoszenia w serwisie.

Ogromna siła social mediów i rola w rekrutacji

Mimo że nie brakuje osób, którymmedia społecznościowe kojarzą się przede wszystkim z rozrywką i czasem wolnym od pracy, to nie należy lekceważyć ich potencjału także na gruncie zawodowym. Na różnych grupach, na przykład na Facebooku, można znaleźć wiele osób czekających na atrakcyjne oferty od headhunterów.

Pomijanie social mediów byłoby nierozsądne, dlatego platformy ATS gromadzą dane także z tych serwisów. Ich algorytmy potrafią nawet wytypować najlepszy portal w zależności od tego, na jakie stanowisko w danej chwili poszukujemy pracownika.

Artykuł partnera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41284 )
Array ( [docId] => 41284 )