Zalety elastycznych godzin pracy

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-05-2012 r.

W obecnych czasach coraz większą popularność w Polsce zyskują sobie elastyczne godziny pracy. Jest to rozwiązanie bardzo lubiane przez kobiety, szczególnie te, które równocześnie z wykonywaniem zawodu, wychowują dziecko.

Czym są elastyczne godziny pracy

Taki rodzaj zatrudnienia polega na wykonywaniu pracy często w niestandardowych godzinach lub nawet w weekendy. Czasem nie jesteśmy też rozliczani z czasu naszej pracy, ale z samego efektu i wykonania jej do określonego terminu. Daje to także możliwość wykonywania powierzonych nam obowiązków z domu. Wynagrodzenie elastycznych godzin pracy jest najczęściej rozliczane w zależności od osiągniętych wyników i zrealizowanych zadań.

Jakie zawody umożliwiają pracę w elastycznych godzinach

W Polsce jest coraz więcej zawodów i firm, które umożliwiają pracę w elastycznych godzinach. Klasycznym przykładem jest telepraca. Pracownik wykonujący taki zawód, pracuje z domu w czasie ustalonym z pracodawcami i opracowuje zlecone mu obowiązki. Pracując w trybie zadaniowym nie ważne jest ile czasu poświęcimy na wykonanie poleceń lub projektów. W tym przypadku liczy się efekt. W takie sposób mogą pracować np. dziennikarze, architekci, a także handlowcy czy menedżerowie.

 

Korzyści i wady

Elastyczne godziny pracy są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które wychowują dziecko, ale chcą też być aktywne zawodowo. Takie rozwiązanie pozwala pogodzić zarówno obowiązki prywatne, jak i te związane z zajmowanym w pracy stanowiskiem. Pracując z domu nie musimy zostawiać naszej pociechy w żłobku czy przedszkolu. Zyskujemy też czas na załatwianie domowych spraw. Z drugiej strony, ciężko o motywację, gdy nikt nie sprawuje nadzoru nad naszą pracą, w weekendy, a w domu panuje harmider.

Elastyczne godziny pracy są szansą dla mam w zachowaniu aktywności zawodowej. Są też dodatkowym źródłem dochodu. Warto dobrze przeanalizować możliwą formę zatrudnienia i zachęcić pracodawcę do umożliwienia nam pracy w elastycznych godzin.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26364 )
Array ( [docId] => 26364 )