Jakie uprawnienia ma pracownik przebywający na urlopie wychowawczym

Autor: Gałka Agnieszka
Data: 27-08-2012 r.

Pomimo przebywania na urlopie wychowawczym nadal pozostajesz pracownikiem. Oznacza to, że jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a także emerytalnym i rentowym. Jednak w okresie urlopu wychowawczego nie podlegasz ubezpieczeniu wypadkowemu ani chorobowemu.

Warto pamiętać, że okres urlopu wychowawczego wlicza się do stażu pracy, ale dopiero w dniu jego zakończenia. Oznacza to, że do dnia powrotu z urlopu wychowawczego Twój staż pracy równy jest stażowi pracy w chwili rozpoczęcia urlopu wychowawczego, a dopiero z dniem powrotu do pracy ulega wydłużeniu o okres urlopu wychowawczego.

Okres urlopu wychowawczego jest również zaliczany do tak zwanych okresów nieskładkowych dla potrzeb określania prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości.

W trakcie urlopu wychowawczego możesz korzystać z benefitów w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach obowiązujących u pracodawcy.

W trakcie urlopu wychowawczego nie otrzymujesz wynagrodzenia ani też zasiłku. Masz możliwość uzyskania natomiast zasiłku rodzinnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Aby jednak uzyskać zasiłek rodzinny dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć 504 złotych.

 

Po zakończeniu urlopu wychowawczego masz prawo powrotu do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisku równorzędnym ze stanowiskiem zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego lub na innym stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom zawodowym. Warto jednak podkreślić, że w takim przypadku Twoje wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące Ci w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.


Zobacz także:

Gałka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26647 )
Array ( [docId] => 26647 )