Kiedy i jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym

Autor: Gałka Agnieszka
Data: 27-08-2012 r.

Osoba powracająca do pracy po urlopie wychowawczym powinna być dopuszczona do pracy na dotychczasowym stanowisku bądź – jeśli praca na dotychczasowym stanowisku jest niemożliwa – na stanowisku równorzędnym ze stanowiskiem zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Jeżeli przebywasz na urlopie wychowawczym i planujesz powrót do pracy w terminie wskazanym we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek dopuścić Cię do pracy w tym terminie na dotychczasowym stanowisku.

Jeżeli powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku nie jest możliwy, pracodawca ma obowiązek dopuścić Cię do pracy na stanowisku równorzędnym ze stanowiskiem zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego lub na innym stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom zawodowym. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku Twoje wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące Ci w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym.

A co jeżeli chcesz wrócić do pracy wcześniej niż wskazałaś we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego? Za zgodą pracodawcy możesz w każdej chwili zakończyć urlop wychowawczy i wrócić do pracy na warunkach jak opisałam w poprzednim akapicie.

Natomiast jeśli pracodawca nie wyraża zgody na Twój wcześniejszy powrót, a Ty pomimo to chcesz wcześniej wrócić do pracy, musisz zawiadomić o tym pracodawcę na piśmie najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy. Po takim zawiadomieniu pracodawca nie może odmówić Ci wcześniejszego powrotu do pracy.

Z kolei jeżeli chcesz przedłużyć urlop wychowawczy w stosunku do wskazanego wcześniej we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, powinnaś złożyć stosowny wniosek. Pamiętaj jednak, że wniosek taki musi być złożony co najmniej na 2 tygodnie przed końcem dotychczasowego urlopu wychowawczego. Warto również wiedzieć, że takie przedłużenie urlopu wychowawczego może być potraktowane jako udzielenie kolejnej części tego urlopu.


Zobacz także:

Gałka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26649 )
Array ( [docId] => 26649 )