Matki pierwszego kwartału 2013 r. objęte rocznym, płatnym urlopem rodzicielskim

Data: 03-06-2013 r.

Zgodnie z zapowiedziami rządu – zmiany w przepisach dotyczących ochrony rodzicielstwa mają wejść w życie już 17 czerwca 2013 r. Od tej daty pracownicy będą mogli korzystać m.in. urlopów rodzicielskich czy wydłużonych dodatkowych urlopów macierzyńskich.

Pod koniec kwietnia Premier Donald Tusk ogłosił, że nowa instytucja urlopu rodzicielskiego będzie dostępna dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Od deklaracji rząd szybko przeszedł do czynów. 28 maja 2013 r. Sejm jednogłośnie przyjął przygotowaną przez rząd nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą urlopy rodzicielskie. Zmiany mają wejść w życie już 17 czerwca 2013 r. Z urlopu rodzicielskiego skorzysta więc rodzic dziecka, które urodziło się 1 stycznia 2013 r. (nawet jeśli pracownica rozpoczęła urlop macierzyński przed porodem i w chwili wejścia w życie nowych przepisów już nie będzie pobierała zasiłku macierzyńskiego).

Pracownicy mogą skorzystać z nich na dwa sposoby, w zależności od tego czy poród nastąpi przed czy po 17 czerwca 2013 r.

Jeżeli przed tą datą, to pracownik będzie musiał zawnioskować, do 14 dnia po porodzie, o pełny możliwy wymiar wszystkich tych urlopów – wówczas zasiłek macierzyński wyniesie 80% podstawy za cały ten okres,

Osoby, które rozpoczęły urlop macierzyński lub dodatkowy urlop macierzyński już przed 17 czerwca 2013 r. będą mogły skorzystać z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego (z zasiłkiem 100 % podstawy wymiaru), a następnie przedłużając go o urlop rodzicielski co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem (z zasiłkiem 60%). Mogą one wnioskować o urlop rodzicielski aż do ostatniego dnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Ważne!

Ustawa wprowadzająca urlop rodzicielski wydłuża także dodatkowy urlop macierzyński. Wyniesie on od razu 6 tygodni (8-przy urodzeniu więcej niż 1 dziecka przy 1 porodzie) – czyli tyle, ile miał wynosić dopiero w 2014 r. Wprowadzono też możliwość skorzystania z niego w dwóch częściach, jednak następujących tuż po sobie – każdą na wniosek złożony 14 dni przed jej rozpoczęciem.

Urlop macierzyński do 6 tygodni przed porodem

Ustawa wprowadzająca urlop rodzicielski wydłuża także dodatkowy urlop macierzyński. Wyniesie on od razu 6 tygodni (8-przy urodzeniu więcej niż 1 dziecka przy 1 porodzie) – czyli tyle, ile miał wynosić dopiero w 2014 roku. Wprowadzono też możliwość skorzystania z niego w dwóch częściach, jednak następujących tuż po sobie – każdą na wniosek złożony 14 dni przed jej rozpoczęciem.

Z kolei urlop macierzyński w pozostaje niemal bez zmian. Wprowadzono jedynie zapis, że można z niego skorzystać do 6 tygodni przed terminem porodu.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy na 1310), www. premier.gov.pl, www.sejm.gov.pl.

Emilia Wawrzyszczuk


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26689 )
Array ( [docId] => 26689 )