Od 1 października 2013 r. więcej części urlopu wychowawczego

Data: 25-09-2013 r.

Z początkiem października 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie urlopów wychowawczych. Rewolucji nie ma, ale zmiany są istotne – urlop wychowawczy można podzielić na więcej części, dłużej też rodzice mogą korzystać z niego w tym samym czasie.

1 października 2013 r. zaczynają obowiązywać nowe zasady udzielania urlopów wychowawczych, wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy z 26 lipca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1028).

Co najmniej 1 miesiąc urlopu wychowawczego dla każdego rodzica

Urlop wychowawczy po zmianach przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy. Jednak z tego wymiaru urlopu wychowawczego pracownik – jeden z rodziców dziecka – może wykorzystać tylko 35 miesięcy, miesiąc urlopu jest bowiem „zarezerwowany” dla drugiego rodzica.

Nowy, krótszy wymiar urlopu wychowawczego, nie ma zastosowania do pracowników, którzy rozpoczęli korzystanie z urlopu wychowawczego przed zmianą przepisów - zachowują oni prawo do urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze 3 lat.

Podział na więcej części

Przepisy obowiązujące od 1 października 2013 r. przewidują nowe zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Oprócz tego, że rodzice mogą teraz z niego korzystać jednocześnie przez 4 miesiące (przed zmianą przepisów 3 miesiące), urlop wychowawczy można podzielić na 5 części (poprzednio były 4 części).

A co z rodzicami, którzy w dniu wejścia w życie korzystają z czwartej części urlopu wychowawczego lub do dnia wejścia w życie nowelizacji wykorzystali już 4 części urlopu (jednak nie w pełnym wymiarze, tzn. 3 lat)? W myśl przepisów przejściowych rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy do dnia wejścia w życie ustawy korzystali z urlopu wychowawczego na dane dziecko w częściach, od dnia wejścia w życie ustawy mają prawo do wykorzystania takiego urlopu wychowawczego w liczbie części stanowiącej różnicę między liczbą części przed i po zmianie przepisów.

Warto pamiętać, że od 17 czerwca 2013 r. urlop wychowawczy może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26717 )
Array ( [docId] => 26717 )