Po urlopie wychowawczym można zmienić warunki, lecz nie zawsze od razu

Autor: Katarzyna Pietruszyńska
Data: 18-06-2014 r.

Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownika należy dopuścić do pracy na stanowisku, które poprzednio zajmował i w takim wymiarze etatu, w jakim pracował. Następnie można jednak zmienić mu warunki zatrudnienia, na przykład obniżyć etat.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Jeżeli nie jest możliwe przyjęcie pracownika na poprzednie stanowisko, pracodawca powinien zaoferować mu stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. W takim przypadku wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

W pierwszej kolejności pracodawca powinien więc dopuścić pracownicę do pracy na tym samym stanowisku, jakie zajmowała przed udaniem się na urlop wychowawczy. Dopiero w razie braku takiej możliwości (np. gdy w czasie nieobecności pracownicy jej stanowisko zostało zlikwidowane), pracodawca może powierzyć pracownicy pracę na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego stosunek pracy pracownicy nie podlega już szczególnej ochronie. A zatem po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca może zmienić pracownicy warunki zatrudnienia. Wymiar czasu pracy stanowi istotny warunek umowy o pracę, a zatem aby go zmienić, trzeba wypowiedzieć warunki pracy lub podpisać z pracownikiem porozumienie zmieniające te warunki (aneks do umowy).

Katarzyna Pietruszyńska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35130 )
Array ( [docId] => 35130 )