Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu umowę o pracę:
Staż z urzędu pracy nie przedłuża się do dnia porodu
Jeśli osoba odbywająca staż z urzędu pracy zajdzie w ciążę, umowa nie przedłuża się do dnia porodu. Stażystka nie ma też prawa do urlopu macierzyńskiego. Taka osoba nie korzysta z uprawnień pracowniczych w tym zakresie określonych w kodeksie pracy.
- na czas określony,
- na czas wykonania określonej pracy albo
- na okres próbny przekraczający 1 miesiąc,
która zakończyłaby się po upływie 3. miesiąca ciąży. Nie dotyczy to jednak pracownic zatrudnionych w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności.
W przypadku, gdy umowa terminowa ulega przedłużeniu do dnia porodu, pracownicy nie przysługuje urlop macierzyński. Otrzyma ona jedynie zasiłek macierzyński w okresie, w którym korzystałaby z urlopu macierzyńskiego (a także dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego), gdyby pozostawała w zatrudnieniu. Urlopy macierzyńskie i rodzicielski przysługują bowiem jedynie pracownikom, a więc osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy.
Wyżej opisane zasady obowiązują jednakże jedynie pracownice zatrudnione na podstawie umów o pracę. W przypadku zatrudnienia osoby bezrobotnej w celu odbycia stażu z urzędu pracy reguły te nie obowiązują. Taka osoba jest zatrudniona w celu odbycia stażu na podstawie umowy zawartej przez starostę z podmiotem, u którego odbywa staż, i według programu określonego w umowie, nie zaś na podstawie umowy o pracę (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 stycznia 2014 r., I OSK 135/13).
Oznacza to, że podmiot, u którego odbywa staż, nie jest jej pracodawcą, a osoba ta nie jest pracownikiem i nie korzysta z uprawnień pracowniczych określonych w kodeksie pracy, w tym m.in. przedłużenia umowy do dnia porodu lub urlopu macierzyńskiego. Dlatego też umowa w celu odbycia stażu nie ulegnie w takiej sytuacji przedłużeniu do dnia porodu.
- art. 177 § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
- art. 30 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159),
- art. 53 ust. 1, ust. 2, ust. 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 674).
Zobacz także:
