Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS – także po porodzie

Autor: Emilia Wawrzyszczuk
Data: 29-05-2014 r.

Zarówno w okresie wypowiedzenia, jak i w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, pracownik może otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z funduszu socjalnego. To nic, że potem przestanie pracować lub uda się na urlop wychowawczy.

Pracodawca, który ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, może wypłacać dofinansowanie do wypoczynku pracownika. Ma ono pomagać osobom, które są w gorszej sytuacji socjalnej (życiowej, rodzinnej i materialnej). Nie wolno więc przyznawać go wszystkim „po równo”. Przyznawanie świadczenia wiąże się zwykle z wykorzystaniem odpowiedniej liczby dni wypoczynku (często jest to 14 dni kalendarzowych, ale nie ma takiego ustawowego wymogu, więc może być mniej). W praktyce przyznaje się więc je pracownikom, którzy korzystają z urlopów o odpowiedniej, wyznaczonej długości.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego, pracownica (ewentualnie: pracownik, który przebywał na urlopie rodzicielskim) może skorzystać z całego przysługującego urlopu wypoczynkowego (z bieżącego roku oraz zaległego). Może więc równocześnie domagać się wypłaty dofinansowania do wypoczynku (o ile spełnia ewentualny warunek wykorzystania określonej liczby dni tego wypoczynku).

Podobnie pracownik, któremu pracodawca przymusowo udzielił urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (aby nie wypłacać ekwiwalentu), może mieć prawo do dofinansowania do tego wypoczynku.

Nie ma więc żadnego znaczenia nawet fakt, pracownica w danym roku kalendarzowym (w którym pracodawca przyznaje dofinansowanie) nie przepracuje faktycznie ani jednego dnia, gdyż np. zaraz po urlopie rodzicielskim i wypoczynkowym ma zamiar udać się na urlop wychowawczy. Gdyby w takim przypadku pozbawić ją świadczenia z funduszu socjalnego, mogłoby to być uznane za kryterium dyskryminujące. Tymczasem jedynym kryterium przyznania świadczeń socjalnych powinna być sytuacja życiowa, rodzinna i materialna.

Emilia Wawrzyszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34973 )
Array ( [docId] => 34973 )