W ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę pracodawca musi wręczyć pracownikowi tzw. informację o warunkach zatrudnienia. Jeżeli zaś choćby jeden z warunków zatrudnienia, które podano w informacji, ulegnie zmianie, pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika. Należy to zrobić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian. Natomiast w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy (art. 29 § 32 kp).
Informacja o warunkach zatrudnienia może zawierać przyszłe zmiany
Każda zmiana informacji o warunkach zatrudnienia wymaga aktualizacji tej ostatniej. Są jednak zmiany, które można przewidzieć co do dnia – np. nabycie dodatkowych 6 dni urlopu. W takim przypadku odpowiedni zapis pozwala uniknąć wydawania ponownej informacji. Tak wynika z niedawnego stanowiska Ministerstwa Pracy.
Powstało jednak pytanie, czy w przypadku zmiany warunków zatrudnienia, którą da się przewidzieć, można już od początku zapisać ją w informacji. Pozwalałoby to uniknąć jej aktualizowania. Chodzi o punkty dotyczące:
- urlopu wypoczynkowego – np. wiadomo, że konkretnego dnia pracownik nabędzie dodatkowe 6 dni urlopu albo że od przyszłego roku będzie miał niższy wymiar urlopu, bo umowa kończy się mu w marcu 2015 roku,
- okresu wypowiedzenia – np. gdy pracownik zatrudniany na czas nieokreślony ma początkowo tylko 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, ale z góry wiadomo, kiedy nabędzie 1-miesięczny i 3-miesięczny okres wypowiedzenia (odpowiednio po 6 miesiącach i 3 latach pracy).
Ministerstwo pracy zajęło stanowisko, że faktycznie w tego typu przypadkach można niekiedy przewidzieć w informacji o warunkach zatrudnienia także przyszłe (zmienione warunki)
- art. 29 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).
Zobacz także:
