Którym pracownikom trzeba zapewnić okulary korygujące wzrok?

Autor: Wiktor Leszczyński
Data: 10-11-2016 r.

Możemy ustalić, np. w przepisach zakładowych, do jakiej wysokości będziemy finansowali pracownikowi okulary korygujące wzrok (w przypadku, gdy lekarz w czasie badań profilaktycznych zaleci ich stosowanie). Jednak ustalone stawki powinny uwzględniać ceny rynkowe. Nie powinniśmy też ograniczać częstotliwości finansowania szkieł, jeśli jest np. wyraźna potrzeba ich wymiany.

Jeżeli w rezultacie badań profilaktycznych lekarskich (wstępnych, okresowych, kontrolnych) lekarz stwierdzi potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok, należy zapewnić je pracownikowi. Oznacza to, że pracodawca musi je sfinansować (zwrócić koszty ich zakupu).

Komu nie trzeba zapewniać okularów?

Obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok nie dotyczy jednak pracownika, który pracuje przy monitorze, ale:

  • wystarczająco ostro widzi (lekarz medycyny pracy nie stwierdził potrzeby stosowania okularów przy monitorze),
  • posiada okulary do stałego użytku, które według lekarza mogą być również stosowane przy monitorze,
  • przy monitorze pracuje mniej niż 4 godziny dziennie lub mniej niż połowę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,
  • już miał zapewnione przez zakład okulary, a kolejne badania wykazują, że stan jego wzroku się nie zmienia, przy czym okulary dalej nadają się do używania,
  • potrzeba stosowania okularów nie wynika z zaświadczenia lekarza medycyny pracy (np. pracownik ma tylko receptę na okulary od zwykłego okulisty).

Połowę dobowego wymiaru liczy się od pełnego etatu

Refundacja przysługuje, tylko w przypadku gdy pracownik jest zatrudniony przed monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Należy przez to rozumieć połowę zwykłej normy czasu pracy, określonej w art. 129 § 1 Kodeksu pracy. Norma ta wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. A zatem prawo do refundacji okularów przysługuje pracownikowi, który pracuje przy obsłudze monitora ekranowego przeciętnie co najmniej 4 godziny na dobę. Zasada przeciętności oznacza, że prawo takie nie będzie przysługiwało pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze czasu pracy mniejszym niż 1/2 etatu.

Wiktor Leszczyński

Tagi: okulary

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39762 )
Array ( [docId] => 39762 )


Array ( [docId] => 39762 )