Nie można zamienić dwóch świadectw pracy na jedno dłuższe

Autor: Szymon Sokolik
Data: 02-04-2014 r.

W przypadku, gdy za jakieś umowy terminowe wydano już tzw. zbiorcze świadectwo pracy, a następnie strony kontynuowały zatrudnienie, to pracownik nie może żądać na koniec świadectwa obejmującego cały okres pracy. Drugie świadectwo obejmie bowiem tylko te umowy, które nie były objęte poprzednim.

Pracownik, który jest zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie kilku terminowych umów o pracę (do których zalicza się m.in. umowy: na czas określony i na okres próbny), powinien otrzymać „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Jeśli zaś w chwili upływu 24 miesięcy umowa terminowa trwa nadal, należy wydać świadectwo dopiero po jej zakończeniu. Poza tym pracownik może żądać wydania wcześniej świadectwa za zakończone umowy.

 

Umowy na czas nieokreślony ta zasada nie dotyczy. Nie można wydać zbiorczego świadectwa pracy za okres zatrudnienia na podstawie umów terminowych i umowy na czas nieokreślony. Świadectwa pracy za umowę na czas nieokreślony wydaje się zawsze dopiero po jej zakończeniu, niezależnie od długości jej trwania. Oznacza to w praktyce obowiązek wydania dwóch odrębnych świadectw pracy: pierwszego za umowy terminowe i za umowę bezterminową – z chwilą jej zakończenia.

W przypadku gdy pracownik otrzymał już świadectwo pracy za jakiekolwiek umowy, następne świadectwo nie powinno już obejmować tych umów. Przyjęcie innej zasady mogłoby być mylące dla kolejnego pracodawcy lub urzędu.

Oczywiście może się zdarzyć, że pracownik zgubi poprzednio wydane świadectwo. Jednak w takim przypadku może prosić najwyżej o wydanie odpisu (duplikatu) poprzednio wydanego świadectwa.

Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34564 )
Array ( [docId] => 34564 )