„Pisma ostrzegawcze” lepiej trzymać poza aktami osobowymi

Autor: Dominik Wajda
Data: 27-03-2014 r.

Nie ma obowiązku ostrzegania pracownika o tym, że źle wykonuje pracę i może otrzymać wypowiedzenie. Żadne „pisma ostrzegawcze” nie powinny być zaś umieszczane w aktach osobowych (I PK 222/10).

Kodeks pracy nie nakazuje dokonywania systematycznej oceny pracy pracownika. Stąd pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o tym, że źle pracuje i grozi mu to zwolnieniem z pracy. Przekonał się o tym Adam S., który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, m.in. z powodu wadliwej pracy. Odwołał się do sądu, żądając odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy. Pracownik twierdził m.in., że pracodawca nie „ostrzegał” go o niewłaściwym wykonywaniu obowiązków.

Sąd Najwyższy, do którego ostatecznie trafił ten spór, w wyroku z 16 czerwca 2011 r. (I PK 222/10) przypomniał, że brak oczekiwanej przez pracodawcę dbałości, staranności i uwagi w wykonywaniu obowiązków uzasadnia z reguły wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Przyczyny wypowiedzenia muszą być zaś  jasne, jednoznaczne i prawdziwe.

Natomiast okoliczność, iż pracownik przed wypowiedzeniem nie był ostrzegany o wadliwym wykonywaniu pracy nie wpływa na ocenę zasadności roszczenia. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku „ostrzegania” pracownika, że ten źle wykonuje pracę co może być podstawą wypowiedzenia umowy. Co więcej, w ocenie SN, takie pisemne ostrzeżenia nie mają prawa znajdować się w aktach personalnych pracownika.

Inne wyroki sądów związane z zatrudnianiem pracowników znajdziesz w miesięczniku „Prawo pracy w orzecznictwie”.

Dominik Wajda

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34514 )
Array ( [docId] => 34514 )


Array ( [docId] => 34514 )