Telefoniczne potwierdzanie danych pracownika dla banku jest ryzykowne

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Data: 10-09-2014 r.

Jeśli na prośbę pracownika pracodawca wystawił mu zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, niemal na pewno może spodziewać się telefonu z banku. Jednak w takim przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność – zanim pracodawca potwierdzi dane pracownika, musi ustalić tożsamość swojego rozmówcy, aby mieć pewność, że udziela informacji osobie upoważnionej.

Pracownik, który uzyskał od pracodawcy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (potrzebne np. do zakupu ratalnego czy kredytu bankowego), nie musi wyrażać dodatkowej zgody na sprawdzenie przez bank wiarygodności tego zaświadczenia. Podpisując umowę z bankiem pracownik wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w zakresie niezbędnym do udzielenia pożyczki lub kredytu. Wyraża również zgodę na wspomnianą procedurę sprawdzającą (umowy z bankiem zwykle zawierają odrębną klauzulę w tym zakresie). Jednakże taka procedura nie powinna być przeprowadzana telefonicznie.

Udzielając informacji przez telefon pracodawca ryzykuje, ponieważ nie ma pewności, że rzeczywiście rozmawia z uprawnionym przedstawicielem banku. W takiej sytuacji należy np. poprosić rozmówcę o podanie imienia, nazwiska, stanowiska oraz stacjonarnego numeru telefonu do kontaktu, sprawdzić, czy podany numer rzeczywiście należy do banku i oddzwonić na ten numer zanim informacje dotyczące zatrudnienia i zarobków pracownika zostaną udzielone.

Można również – co wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem – poprosić rozmówcę o pisemne zwrócenie się z prośbą o potwierdzenie danych zawartych w zaświadczeniu.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35682 )
Array ( [docId] => 35682 )


Array ( [docId] => 35682 )