Termin wydania świadectwa pracy przy umowie na czas określony

Data: 19-11-2012 r.

Pracodawca, który rozstaje się z pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony nie musi od razu wydawać mu świadectwa pracy. Może wystawić taki dokument nawet w ciągu 24 miesięcy.

Od 21 marca 2011 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy potwierdzających zatrudnienie na podstawie umów terminowych. Zgodnie z nimi, w przypadku, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie:

  • umowy o pracę na okres próbny,
  • umowy o pracę na czas określony lub
  • umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy,

pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Oznacza to, że - co do zasady - świadectwo pracy powinno być wydane w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od momentu zawarcia pierwszej z wymienionych umów, np. umowy na czas określony.

Przykład:

Strony 1 kwietnia 2011 r. zawarły umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po zakończeniu tej umowy pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 1,5 roku - od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

W myśl obowiązujących przepisów przyjmuje się, że wydanie świadectwa pracy, potwierdzającego oba okresy zatrudnienia, powstaje dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od dnia zawarcia pierwszej z umów, czyli 31 marca 2013 r.

Podstawa prawna:

  • art. 97 § 11–13 Kodeksu pracy,
  • art. 2, 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181)

Konsultacja: Monika Frączek

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26749 )
Array ( [docId] => 26749 )