Wyjście prywatne – czy we wniosku musi być data odpracowania?

Autor: Szymon Sokolik
Data: 10-11-2016 r.

Z wniosku pracownika o udzielenie mu wyjścia prywatnego wraz z jego odpracowaniem powinna wynikać godzina i termin wyjścia oraz jego odpracowania. Pracodawca nie może narzucać terminu wyjścia, ale strony mogą go negocjować.

Pracodawca może (choć nie musi) uzależnić swoją zgodę na wyjście prywatne od zobowiązania się pracownika do jego odpracowania. Przy czym to pracownik musi wprost zaproponować, że ma zamiar odpracować wyjście. Nie może więc być tak, że pracownik poprosi o wyjście nie wspominając nic o odpracowaniu, a pracodawca wyda mu polecenie, by je odpracował. Wszystko musi wynikać z wniosku. Nie ma jednak przeszkód aby strony negocjowały warunki wyjścia prywatnego. Pracodawca może więc odmówić zgody na wyjście prywatne, jeżeli pracownik nie zadeklaruje odpracowania.

Podobnie raczej nie powinno być tak, że pracownik wnioskuje o wyjście prywatne, a pracodawca sam wyznacza jego termin. Pracownik powinien zaproponować także termin odpracowania. Albo strony mogą go wspólnie ustalić. Pracodawca może więc uzależnić swoją zgodę na wyjście od wskazania innego terminu odpracowania, ale sam nie wydaje polecenia wskazującego taki termin.

Jest to szczególnie ważne, gdy pracownik ma zamiar odpracować wyjście w innym dniu. Takie odpracowanie nie stanowi bowiem pracy nadliczbowej. Ale tylko pod warunkiem, że to pracownik wyraźnie wnioskował o samo wyjście i jego odpracowanie.

Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39764 )
Array ( [docId] => 39764 )