Wypadek przy pracy możliwy też przed początkiem dniówki roboczej

Data: 19-09-2013 r.

Wypadkiem przy pracy może być zdarzenie, do którego doszło już na terenie zakładu pracy, ale przed rozpoczęciem pracy. Istotny będzie więc moment przekroczenia „granicy” zakładu, a nie godzina rozpoczęcia pracy. Tak wynika z uchwały SN (III UZP 6/12).

W krótkim odstępie czasowym na terenie Szpitala Powiatowego w D. wystąpiły dwa wypadki, w których poszkodowane były pracownice tego szpitala.

 

Jako pierwsza wypadkowi uległa Anna P., zatrudniona jako kucharka. Do pracy dojeżdżała rowerem. Dnia 10 listopada 2010 r., po przekroczeniu bramy szpitala jechała w kierunku kuchni szpitalnej. Wtedy koło jej roweru wpadło w nierówność na drodze wewnętrznej, rower wywrócił się, a Anna P. spadła z niego, rozbijając sobie kolano. Wypadek miał miejsce na 5 minut przed rozpoczęciem pracy.

Natomiast 31 grudnia 2010 r. wypadkowi uległa pielęgniarka Kamila P. Tego dnia padał marznący deszcz i było ślisko. Kamila P. przyjechała do pracy swoim samochodem ok. 5.40 rano (zmianę rozpoczynała o godz. 6.00). Po wyjściu z samochodu, już na parkingu wewnętrznym, za bramą szpitala pielęgniarka, wysiadając z samochodu poślizgnęła się i skręciła nogę w kostce.

Obie pracownice wnioskowały do ZUS o uznanie tych zdarzeń za wypadki przy pracy. Ten jednak wydał decyzje odmowne. Sprawa trafiła do sądu, a ten zadał Sądowi Najwyższemu następujące pytanie prawne:

Czy ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r., nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa wypadkowa) obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie zakładu pracy przed rozpoczęciem pracy, czy też te zdarzenia należy uznawać za objęte ochroną z art. 57b ust. 1ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r., nr 153, poz. 1227 ze zm.)?”

W uchwale z 7 lutego 2013 r. (III UZP 6/12) Sąd Najwyższy stwierdził, że za wypadek przy pracy należy uznać nie tylko zdarzenia mające miejsce w trakcie samej pracy, ale też te występujące w trakcie zwykłych czynności pracowniczych, niezbędnych do rozpoczęcia wykonywania pracy, np. przy korzystaniu z szatni, przechodzeniu na własne stanowisko pracy. Wypadek podczas tych czynności, należy traktować tak jak wypadek przy pracy w ścisłym znaczeniu.

Źródło: Uchwała SN z 7 lutego 2013 r. (III UZP 6/12).


Michał Culepa
, prawnik, specjalista prawa pracy




Zobacz także:

Najnowsze i najważniejsze orzeczenia sądów w sprawach pracowniczych publikujemy w miesięczniku Prawo pracy w orzecznictwie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26860 )
Array ( [docId] => 26860 )