Zdrowy może żądać urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim

Autor: Dominik Wajda
Data: 04-12-2015 r.

Pracodawca nie musi udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy na okres przypadający po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (lub rodzicielskiego) i następującego po nim zwolnienia lekarskiego, jeżeli jest ona nadal niezdolna do pracy z powodu choroby. Tak wynika z niedawnego wyroku SN.

Zasadą jest, że termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien być uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem. Przepisy przewidują jednak kilka wyjątków od tej zasady. Jednym z nich jest możliwość żądania przez pracownicę udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Pracownica może w tym przypadku domagać się udzielenia całego przysługującego jej urlopu, czyli:

– pełnego (niezmniejszonego proporcjonalnie) wymiaru urlopu za bieżący rok i
– całego urlopu zaległego.

Może też jednak ograniczyć się do żądania tylko części z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Wówczas pozostała część będzie jej udzielona w późniejszym terminie – już uzgodnionym z pracodawcą.

Możliwość żądania urlopu wypoczynkowego dotyczy tylko przypadku, gdy pracownica chce z niego korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Pojawił się jednak dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy np. po urlopie rodzicielskim pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim, a dopiero potem ma rozpocząć urlop wypoczynkowy. Nowy wyrok SN może sugerować, że w takim przypadku pracodawca nie musi udzielać urlopu – czyli że termin jego wykorzystania pracownica powinna z nim uzgodnić. Jednak na wszelki wypadek – w miarę możliwości – lepiej spełnić prośbę pracownicy o urlop wypoczynkowy po rodzicielskim, nawet jeśli w międzyczasie było wypisane zwolnienie chorobowe.

Natomiast wspomniany wyrok SN wyraźnie podkreślił inną zasadę: że niezdolność do pracy z powodu choroby wyklucza możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Nawet w przypadku gdy miał on przypadać po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim.

O nowym wyroku w sprawie urlopu wypoczynkowego po urlopach macierzyńskich i rodzicielskim można przeczytać w kwietniowym numerze „Aktualności kadrowych”.

Dominik Wajda Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Bardzo dobry matreiał!

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38195 )
Array ( [docId] => 38195 )