Pierwszy urlop wypoczynkowy – tylko w pierwszym roku pracy

Data: 14-11-2012 r.

Pracownik ma prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego tylko w pierwszym roku pracy. Nie ma znaczenia jak długo w tym czasie pozostawał w zatrudnieniu.

Nabycie prawa do pierwszego urlopu

Pracownikowi, w roku w którym zaczyna swoją karierę zawodową i zostanie po raz pierwszy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, należy się tzw. pierwszy urlop wypoczynkowy. W tym przypadku za każdy przepracowany miesiąc pracownik otrzymuje 1/12 z wymiaru, czyli 1,66 dnia urlopu. Co ważne – w tym przypadku urlop udzielany jest z dołu, czyli po przepracowaniu miesiąca.

W przypadku pierwszego urlopu wypoczynkowego pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglać tego wymiaru do pełnego dnia, czyli za miesiąc pracy pracownik otrzyma 1,66 (13 godzin i 20 min.) a nie 2 dni (16 godzin). Chociaż dla ułatwienia liczenia pracodawca może oczywiście ten wymiar zaokrąglić.

Pierwszy urlop przysługuje pracownikowi tylko w pierwszym roku pracy. W kolejnym nabywa on już prawo do tzw. kolejnego urlopu wypoczynkowego liczonego na ogólnych zasadach.

Przykład:

Pracownik zostaje po raz pierwszy w życiu zatrudniony na podstawie umowy o pracę 1 listopada 2012 r. Prawo do kolejnego urlopu nabędzie on od 1 stycznia 2013 r.

Inny pracownik został zatrudniony od 1 grudnia 2012 r. Oznacza to, że prawo do tzw. kolejnego urlopu nabędzie już po 1 miesiącu pracy, bo od 1 stycznia 2013 r.

Nabycie prawa do kolejnego urlopu

Aby nabyć prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego nie trzeba przepracować roku. Wystarczy nawet krótka umowa na podstawie Kodeksu pracy, aby w kolejnym roku mieć już prawo do kolejnego urlopu. Nie ma też konieczności, aby umowa trwała na przełomie lat.

Przykład:

Pracownik został zatrudniony na umowę o pracę od 1 maja do 30 września 2012 r. Jest to jego pierwsza praca w życiu. Kolejną umowę zawarł dopiero od 1 lutego 2013 r. Oznacza to, że w 2013 r. będzie miał już prawo do kolejnego urlopu, mimo iż jego pierwsza umowa w życiu trwała tylko kilka miesięcy.

Podstawa prawna:

art. 153, 154 § 2, art. 1542 § 1, 2, art. 1551 § 1 pkt 2b, art. 1552a, 1553 § 1 Kodeksu pracy

Autor: Aleksandra Pudzianowska

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26933 )
Array ( [docId] => 26933 )