Urlop okolicznościowy a ślub nieadoptowanego dziecka współmałżonka pracownika

Data: 14-11-2012 r.

Pracownicy mają prawo do urlopu okolicznościowego w razie wystąpienia wyjątkowych okoliczności w ich życiu rodzinnym. Nieadoptowane dziecko współmałżonka to jednak nie rodzina.

W ściśle określonych sytuacjach pracodawcy mają obowiązek udzielać pracownikom zwolnień od pracy, czyli tzw. urlopów okolicznościowych. Dlatego też pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • dwa dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • jeden dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Jak wynika z powyższego, istnieją dwie kategorie osób, dzięki którym pracownik będzie miał prawo do urlopu okolicznościowego. Jest to najbliższa rodzina podwładnego lub osoby pozostające na jego utrzymaniu.

Niemniej jednak, w przypadku tej drugiej kategorii pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego jedynie w razie zgonu lub pogrzebu takiej osoby. Decyduje o tym użyty w przepisie wyraz „albo”. W związku z tym pracownikowi nie należy się urlop okolicznościowy na ślub osoby, która pozostawała pod jego opieką.

Podstawa prawna:

§ 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.)

Autor: Aleksandra Pudzianowska

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26931 )
Array ( [docId] => 26931 )