Zgodnie z przepisami o pracownikach samorządowych, nabór przeprowadzany jest na wolne stanowisko urzędnicze. Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko:
Chwilowe zwolnienie – czy ponawiamy nabór?
Załóżmy, że sekretarz gminy osiągnie 1 października 2017 r. wiek emerytalny i przejdzie na emeryturę po rozwiązaniu umowy o pracę. Po przejściu na emeryturę pracodawca chciałby go ponownie zatrudnić. Czy w związku z tym należy ogłosić nabór i przeprowadzić całą procedurę naboru?
- na które zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub
- na które nie został przeprowadzony nabór albo
- na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.
Rezygnacja z pracy sekretarza gminy z uwagi na prawo do emerytury powoduje rozwiązanie stosunku pracy i w efekcie opróżnienie stanowiska urzędniczego – sekretarza gminy. Nie ma znaczenia, czy pracodawca samorządowy ma potem zamiar ponownie zatrudnić tą samą osobę na stanowisku urzędniczym. Następuje bowiem zakończenie stosunku pracy, a w miejsce dotychczasowej umowy musi być zawarta kolejna. Stanowisko takie staje się z dniem zakończenia zatrudnienia sekretarza, stanowiskiem wolnym. Trzeba więc przeprowadzić procedurę naboru.
Jaki jest wyjątek od tej zasady? O tym można przeczytać w „Aktualnościach kadrowych”. Zapraszamy do zamówienia – 1. numeru bezpłatnie (bez odsyłania w przypadku rezygnacji z dalszej prenumeraty).
art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: emerytura, umowa o pracę
