Czy można odstąpić od umowy o pracę?

Data: 28-09-2022 r.

Odstąpienie od umowy jest znanym zakończeniem stosunku zobowiązaniowego. Często zastrzeżone jest w samej umowie. Rozwiązanie to stosowane jest także wówczas, gdy nie można zrealizować świadczenia. Odstąpienie jest znane również z prawa konsumenta, który zawiera umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. Czy jednak można taką konstrukcję przenieść na grunt prawa pracy? 

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, prawo pracy nie daje takiej możliwości. Treść umowy o pracę została określona w art. 29 Kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, a także warunki pracy i płacy, na co składają się w szczególności: rodzaj pracy, miejsce w którym praca będzie wykonywana, wynagrodzenie za pracę wraz z określeniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy. 

 

Umowa o pracę może zostać rozwiązana także przed terminem rozpoczęcia pracy, jednak w tym przypadku należy zastosować ogólne zasady dotyczące rozwiązania umowy o pracę, które przewiduje Kodeks pracy. 

Ważne: Przepisy prawa pracy nie przewidują odstąpienia od umowy o pracę jako dopuszczalnej formy rozwiązania stosunku pracy. 

Jeśli którakolwiek ze stron chce rozwiązać umowę o pracę zanim jeszcze praca się zaczęła, może sięgnąć po standardowe rozwiązania, którymi są:

  1. wypowiedzenie umowy - jeśli to jedynie jednostronne oświadczenia, przy czym niezbędne będzie wówczas zachowanie okresu wypowiedzenia

  2. porozumienie stron - jeśli obie strony umowy będą w stanie dojść do porozumienia i wspólnie ustalić warunki rozwiązania umowy

Niezależnie od tego, że umowa praca na podstawie zawartej umowy nie została jeszcze wykonywana, konieczne będzie zachowanie okresu wypowiedzenia. Jego długość jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy - okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie, gdy okres zatrudnienia trwa co najmniej 6 miesięcy lecz krócej niż 3 lata - wówczas okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, natomiast 3 miesiące to okres wypowiedzenia dla pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata. 

Okres wypowiedzenia różni się w przypadku umowy na okres próbny. Wynosi on:
3 dni jeśli okres próby nie przekraczał 2 tygodni,
1 tydzień - jeśli okres próby był dłuższy niż 2 tygodnie lecz krótszy niż 3 miesiące,
2 tygodnie jeśli okre próbny wynosi 3 miesiące. 

Trzeba jednak pamiętać, że zdaniem Sądu Najwyższego, wypowiedzenie umowy na okres próbny jeszcze przed jej rozpoczęciem jest sprzeczne z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem i narusza zasady współżycia społecznego (czytaj więcej: Bezpłatny okres próbny - co na to PIP?).

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Pracy na jej oficjalnym portalu - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42209 )
Array ( [docId] => 42209 )