Dzień rozpoczęcia pracy to niekoniecznie pierwszy dzień w pracy

Autor: Szymon Sokolik
Data: 08-05-2014 r.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako „dzień rozpoczęcia pracy” (ewentualnie – w dniu podpisania umowy). „Dzień rozpoczęcia pracy” jest natomiast często mylony z pierwszym dniem wykonywania obowiązków służbowych. Te 2 dni wcale nie muszą się pokrywać.

Podpisanie umowy o pracę i nawiązanie stosunku pracy nie musi zbiegać się w czasie. Zasadą jest bowiem, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy (czyli dzień, który strony wyznaczyły jako termin rozpoczęcia realizacji zobowiązań związanych ze stosunkiem pracy). Jeśli zaś pracodawca i pracownik nie określili takiego dnia, stosunek pracy nawiązuje się w dniu zawarcia umowy o pracę. Ma to duże znaczenie praktyczne, szczególnie, gdy np. oznaczono tylko termin stawienia się w pracy (patrz: przykład) albo nawiązano stosunek pracy, a pracownik – mimo obowiązku – nie podjął pracy.

Przykład:

Gdy podano tylko dzień stawienia się w pracy

Pracodawca wystawia świadectwo pracy za umowę, którą podpisano 15 maja 1993 r. (taka data widnieje na jej nagłówku). Nie oznaczono, od kiedy ma ona obowiązywać, natomiast jako termin stawienia się do pracy wskazano 15 czerwca 1993 r. W świadectwie jako dzień nawiązania stosunku pracy podaje się więc 15 czerwca 1993 r.

W umowie o pracę nie ma potrzeby podawania pierwszego dnia wykonywania obowiązków pracowniczych. Wystarczy wskazać dzień rozpoczęcia pracy (dzień nawiązania stosunku pracy), który może przypadać także w dniu wolnym. Natomiast to, kiedy pracownik ma stawić się w pracy, pokazuje rozkład czasu pracy – który zazwyczaj nie wynika z umowy tylko z przepisów zakładowych albo cyklicznie ustalanych harmonogramów. Wystarczy więc w sposób przyjęty u danego pracodawcy powiadomić pracownika, kiedy ma się stawić w pracy.

Oczywiście jeśli strony chcą, mogą podać w umowie również pierwszy dzień wykonywania obowiązków pracowniczych. Warto jednak wówczas wyraźnie odróżnić go od „dnia rozpoczęcia pracy”.

Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34832 )
Array ( [docId] => 34832 )