Modyfikacja umowy o pracę nie zawsze jest konieczna

Autor: Monika Wacikowska
Data: 05-05-2014 r.

W niektórych przypadkach, mimo iż zmieniają się pewne aspekty wykonywania przez pracownika pracy, nie ma konieczności zawierania z pracownikiem porozumienia zmieniającego czy wręczania mu wypowiedzenia zmieniającego.

Będzie tak w przypadku gdy dokonywana zmiana mieści się w ramach dotychczasowych warunków pracy lub płacy – np. w zakresie miejsca świadczenia pracy .

Przykład:

Miejsce pracy pracownika sklepu określono jako Warszawa, zaś pracę wykonuje on przy ul. Konwaliowej 6. Pracodawca chce przenieść pracownika do innego sklepu, który mieści się przy ul. Kolorowej 8 – również w Warszawie. W tym celu wystarczy poinformować pracownika o nowym miejscu wykonywania pracy. Nie jest zaś konieczne dokonywanie zmian w umowie o pracę, nowe miejsce wykonywania zadań pracowniczych mieści się bowiem w ramach dotychczasowego.

Podobnie jest ze zmianą obowiązków pracownika. Bez wątpienia w przypadku gdy zmianie ulega stanowisko pracy pracownika i, co za tym idzie, zmieniają się jego obowiązki, należy wręczyć mu wypowiedzenie lub porozumienie zmieniające. Nie jest to jednak konieczne, gdy zmiana mieści się w ramach zajmowanego stanowiska.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. kadrowych zajmował się wszystkimi sprawami kadrowymi poza rozliczaniem czasu pracy; ten obowiązek wykonywał inny pracownik. Pracodawca postanowił jednak, że wspomniany specjalista powinien zająć się wszystkimi sprawami personalnymi – również rozliczaniem czasu pracy. Polecając pracownikowi ten nowy obowiązek, pracodawca nie musi zmieniać warunków pracy pracownika. Pozostają one bowiem takie same – rozliczanie i ewidencja czasu pracy mieści się bowiem w ramach typowych zadań wykonywanych na zajmowanym przez pracownika stanowisku.

Dotyczy to również sytuacji, kiedy zatrudniony, oprócz tego, że ma określone w umowie o pracę stanowisko, otrzymał od pracodawcy zakres obowiązków. Jeżeli nowo polecony obowiązek nie mieści się w dotychczasowym zakresie, ale mieści się w ramach obowiązków normalnie wykonywanych na zajmowanym przez pracownika stanowisku, nie wymaga to wręczenia pracownikowi porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca powinien jednak poinformować pracownika o zmianie zakresu jego obowiązków – najlepiej w formie pisemnej. Nowe obowiązki zaczynają w tym przypadku obowiązywać od momentu wprowadzenia ich nowego zakresu, czyli od chwili, w której pracodawca poinformował o tym fakcie pracownika.

Monika Wacikowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34791 )
Array ( [docId] => 34791 )