Zawarcie nowej umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim

Data: 01-05-2022 r.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nawiązać stosunek pracy podczas zwolnienia lekarskiego. Żaden przepis Kodeksu pracy nie zabrania takiego działania. 

Na wątpliwość dotyczącą możliwości zawarcia nowej umowy o pracę, podczas gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, odpowiedziała Państwowa Inspekcja Pracy. Sytuacja budząca wątpliwości pracodawcy dotyczyła pracownika, który miał umowę o pracę, której koniec przypada właśnie w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego. 

Moment nawiązania stosunku pracy

 

Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Inspekcji Pracy - stosunek pracy zostaje nawiązany w momencie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. W przypadku, gdy umowa nie wskazuje takiego terminu - za początek stosunku pracy uważa się moment podpisania umowy o pracę. Mówi o tym art. 26 Kodeksu pracy. 

Zgodnie z twierdzeniami Państwowej Inspekcji Pracy, co zresztą potwierdza także Sąd Najwyższy, aby mówić o rozpoczęciu stosunku pracy, nie jest konieczne faktyczne rozpoczęcie pracy. Termin jest bowiem terminem umownym. 

Ważne: Termin rozpoczęcia pracy jest określony w umowie. Stosunek pracy powstaje więc we wskazanym momencie. Nie ma na to wpływu fakt przystąpienia pracownika do pracy, bądź niemożności takiego przystąpienia np. ze względu na chorobę (zob. także: wyrok SN z 29 października 2007 r., sygn. II PK 56/07).

Zdaniem PIP, jeśli w momencie rozpoczęcia stosunku pracy, pracownik pobiera zasiłek chorobowy, to nie wpływa to na ważność umowy, ani też na prawo do pobierania tego zasiłku. 

Zobacz: Wszystko o zatrudnianiu

Realny zamiar świadczenia pracy 

Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (sygn. III AUa 1115/17). Zgodnie z twierdzeniem sądu, samo wskazanie terminu i podpisanie umowy nie wystarczy. Aby w pełni mówić o nawiązaniu stosunku pracy, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim zamiar stron. Pracodawca musi chcieć zrealizować miejsce pracy i zapewnić możliwość świadczenia pracy, natomiast pracownik musi faktycznie chcieć tę pracę na rzecz pracodawcy wykonywać. Sąd zaznacza, że co prawda w myśl przepisów Kodeksu pracy zgodna wola stron jest wystarczająca, to nie jest tak dla objęcia ubezpieczeniem społecznym. W tym przypadku istotny jest realny zamiar stron oraz fakt, że ten zamiar został zrealizowany, czyli czy faktycznie zostaje wypełniona treść stosunku pracy. 

Biorąc jednak pod uwagę sytuację zwolnienia lekarskiego, na które pracownik nie ma wpływu - można śmiało stwierdzić, że sam fakt przebywania na zwolnieniu nie powinien mieć wpływu na wszystkie skutki nawiązania stosunku pracy. 


Zobacz także: Data nawiązania stosunku pracy, gdy dzień rozpoczęcia pracy jest inny niż dzień stawienia się w niej

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41740 )
Array ( [docId] => 41740 )