Recykling pojazdu – jedyna metoda pozbycia się wysłużonego auta

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Duda Daniel
Data: 19-09-2012 r.

Gdy już auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, lub od jakiegoś czasu stało się elementem ogrodu lub działki, nic nie pozostaje innego jak oddać je do stacji demontażu pojazdów, jest to jedyna formalna droga pozbycia się takiego auta.

Recykling

Istotą recyklingu jest zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, maksymalne i optymalne gospodarowanie surowcami do ponownego przetworzenia lub powrotu na rynek. Czyli w skrócie odzyskujemy cos się da, wprowadzamy powtórnie na rynek, resztę oddajemy do ponownego przetworzenia i wszystko zgodnie ze ścisłymi, rygorystycznymi normami ochrony środowiska. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska jak i ekonomii. Na rynek powracają części z rozbiórki, często w dobrym czy bardzo dobrym stanie a jednocześnie przystępnej cenie, reszta zostaje przetworzona i powtórnie wykorzystana w procesie produkcji. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia dbałości o środowisko naturalne. Do gleby nie przedostają się toksyczne płyny często wyciekające z wraków, które latami potrafią zalegać gdzieś za stodołami czy w opuszczonych domostwach.

Gdzie oddać samochód do recyklingu

Recyklingiem zajmują się specjalistyczne stacje demontażu pojazdów, które są wpisane do odpowiedniego rejestru i mogą prowadzić działalność o tym charakterze. Jest to ważne przez wzgląd na szereg uwarunkowań jakie muszą spełniać takie warsztaty w zakresie gospodarowania niebezpiecznymi substancjami, przechowywania materiałów wtórnych, itp. Stacje takie często są połączone ze sklepami części używanych, warsztatami samochodowymi lub auto-złomowiskami.    

Przy oddawaniu auta do stacji demontażu należy pamiętać, że samochód musi być praktycznie kompletny a jego masa ma się zgadzać z masą podaną w dowodzie rejestracyjnym (dopuszczalna jest rozbieżność do 10% ubytku masy pojazdu). Przy stwierdzeniu większego ubytku stacja demontażu może zażądać dopłaty do każdego brakującego kilograma.

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36461 )
Array ( [docId] => 36461 )