Dacia Lodgy

Kategoria: Autosegment K
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-08-2012 r.

Dacia Lodgy to zupełnie nowy kompaktowy minivan, zaliczany do segmentu K. Produkcja modelu Lodgy ruszyła w 2012 roku, zaś sprzedaż w Polsce latem 2012 roku. Model Lodgy to pierwszy minivan w ofercie rumuńskiego producenta należącego do francuskiego Renault.

Dacia Lodgy to zupełna nowość w segmencie kompaktowych minivanów, a także w ofercie rumuńskiej marki. W gamie modeli Dacii, nowy model Lodgy uzupełnia ofertę dla rodziny obok modelu Logan MCV czyli kombi. Dacia Lodgy może być dostępna w wersji pięcio lub siedmioosobowej, występując przy tym w jednej długości nadwozia.

Stylistyką Dacia Lodgy nieco przypomina Renault Grand Scenic, jest jednak od niego mniej finezyjna w kształtach i detalach. Nie ma się jednak co dziwić: Lodgy jak każda inna Dacia, to auto budżetowe, które ma być dużo tańsze od typowych propozycji danego segmentu aut. O wadach i zaletach modelu trudno mówić w przypadku auta zupełnie nowego i jeszcze przez prasę nie przetestowanego.

Bez wątpienia zaletą będzie ogromna ilość przestrzeni, co widać na pierwszy rzut oka. Minus każdej Dacii, to niski prestiż taniej marki i związana z tym duża utrata wartości. Nazwa Lodgy wzięła się od angielskiego słowa „lodge”, co oznacza „hotel” lub „zakwaterowanie”, czy „domek letniskowy”.

 

Główni konkurenci rynkowi nowej Dacii Lodgy, to: Renault Scenic, Peugeot 5008, Citroen C4 Picasso, Seat Altea, Opel Zafira, Ford C-Max, Toyota Verso oraz Volkswagen Touran.

Nowa Dacia Lodgy w bazowej wersji wyposażenia Access z silnikiem benzynowym 1.6 82 KM, w pięcioosobowej wersji, kosztuje od 37 900 zł. Nieco lepiej wyposażona odmiana Ambiance z silnikiem benzynowym 1.6 82 KM 5 osobowa kosztuje 40 900 zł, zaś 7 osobowa 42 900 zł. Pięcioosobowa wersja Ambiance z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi 90 KM kosztuje 49 tys. zł, zaś 7 osobowa 51 tys. zł.

Dobrze wyposażona odmiana wyposażenia Laureate z silnikiem benzynowym 1.6 82 KM kosztuje od 44 400 zł w wersji 5 osobowej, zaś dla siedmiu osób 46 400 zł. Dacia Lodgy Laureate 5 osobowa z silnikiem diesla 1.5 dCi 90 KM, to wydatek 52 500 zł, zaś w wersji siedmioosobowej 54 500 zł. Wersja Laureate z mocniejszym dieslem 1.5 dCi 107 KM to koszt 56 tys. zł, a siedmioosobowa 58 tys. zł. Najdroższa wersja Prestige z silnikiem 1.5 dCi 107 KM, to koszt rzędu 60 tys. zł, zaś w wersji siedmioosobowej 62 tys. złotych.

Dacia Lodgy to zupełnie nowe auto na rynku, w związku z czym egzemplarzy używanych jeszcze nie ma. W połowie września 2012 roku odbędą się dni otwarte w salonach Dacii, podczas których potencjalni klienci będą mieli szansę zapoznać się z nowym minivanem Lodgy.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27732 )
Array ( [docId] => 27732 )