Jak kupować używane auto

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Okazja, stan idealny, pierwszy właściciel. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych samochodów zawierają dużo tego typu sformułowań. Bardzo często jednak stan faktyczny auta nie zgadza się z tym wspaniałym opisem z ogłoszenia. Zdarzają się nawet w anonsach retuszowane zdjęcia aut na sprzedaż, bądź zdjęcia celowo źle wykonane tak, żeby nie pokazywały od razu wszystkich mankamentów auta.

Spotkanie z właścicielem

Jeżeli zainteresuje Cię używane auto, przede wszystkim postaraj się umówić z jego właścicielem na pierwsze oględziny oraz obowiązkowo na jazdę próbną. Z tą ostatnią nie ma przeważnie problemu. Jeśli jednak sprzedający auto nie zechce odbyć z Tobą jazdy próbnej wystawionym na sprzedaż autem, lepiej odpuść sobie kupno takiego pojazdu. Odmowa taka może bowiem być sygnałem, że właściciel auta chce coś przed kupującym ukryć, np. powypadkową przeszłość pojazdu.

Sprawdzenie auta

Sprawdź interesujące Cię auto od strony technicznej. Skontrolować należy m.in. stan silnika, stan elementów karoserii oraz stan hamulców i amortyzatorów.

Ważne jest także sprawdzenie specjalnym czujnikiem grubości powłoki lakierniczej na poszczególnych elementach nadwozia. Jeśli grubość lakieru nie jest wszędzie taka sama, oznacza to, że auto mogło być częściowo lakierowane po stłuczce. Poradę jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Zwróć uwagę, czy elementy nadwozia są dobrze spasowane - w całej karoserii auta szczeliny powinny być jednakowe. Pamiętaj także, że nowoczesne auta nafaszerowane są elektronicznymi układami sterującymi pracą różnych urządzeń, a elektronika bywa kapryśna. Warto więc zainwestować więcej na sprawdzenie auta i wykonać szczegółową diagnostykę komputerową, której koszt wynosi ok. 300 zł.

Sprawdź czy numery silnika/podwozia (VIN) są identyczne z tymi wpisanymi w dowód rejestracyjny. Zwracaj uwagę, czy numery na tabliczce znamionowej lub wytłoczone w nadwoziu auta są czytelne, czy znaki są równe oraz czy nie mają śladów po przebijaniu. Numery nadwozia mogą znajdować się w komorze silnika, przestrzeni pasażerskiej lub w bagażniku.

 

Sprawdzenie dokumentów

Kolejna ważna sprawa, to sprawdzenie dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, którą muszą posiadać wszystkie auta zarejestrowane w Polsce po 1999 roku. Żądaj także okazania innych dokumentów auta, np. książki gwarancyjno-serwisowej, faktury zakupu auta lub także dokumentów odprawy celnej. Uważnie czytaj wpisy w książkach serwisowych aut sprowadzonych. Zdarza się bowiem często, że wpisy w książkach są fałszowane, a nawet całe książki są tworzone od nowa przez nieuczciwych sprzedawców w Polsce.

Ostrożnie podchodź także do zakupów w komisach czy na giełdach samochodowych, gdyż w takich miejscach nie ma zwykle warunków do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Warto także targować się, gdyż cena auta jest często dużo zawyżona.

Przygotowanie umowy kupna-sprzedaży

Ważne jest także staranne i dokładne przygotowanie umowy kupna-sprzedaży. Umowa taka powinna zawierać takie dane, jak marka i typ samochodu, numer podwozia i silnika, rok produkcji, dane osoby sprzedającej i kupującej oraz cenę ustaloną przez strony. Umowy kupna-sprzedaży zawierają też często sformułowanie: „kupujący oświadcza, że stan kupowanego pojazdu jest mu znany”. Uważaj na ten zapis, gdyż powołują się na niego sprzedający, jeżeli wkrótce po kupnie wychodzą ukryte wady auta.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27828 )
Array ( [docId] => 27828 )