ABT i TBC - fitness dla całego ciała

Autor: Herbich Agata
Data: 02-07-2012 r.

ABT (Abdominal, Buttocks, Tighs) i TBC (Total Body Conditioning) to energetyczne zajęcia fitness, które poprawiają kondycję, kształtują mięśnie, sylwetkę i elastyczność skóry. Które z ćwiczeń są bardziej intensywne? Jak wyglądają pierwsze zajęcia?

ABT (Abdominal, Buttocks, Thighs) to zajęcia fitness nastawione na kształtowanie sylwetki, zwłaszcza dolnych partii ciała (brzuch, uda, pośladki). Ćwiczenia są średnio intensywne, opierają się na step aerobiku (prostym układzie choreograficznym wykonywanym na stepie) oraz stretchingu (rozciąganiu) w rytmie energetycznej muzyki klubowej.

Mimo że zajęcia mają za zadanie rzeźbić mięśnie brzucha, pośladków i ud, dzięki elementom stretchingu rozwijają mięśnie całego ciała. Plusy ABT to kształtowanie smukłej sylwetki, poprawa kondycji oraz elastyczności skóry. Udział w zajęciach może wziąć każdy.

Jeśli do tej pory nie miało się styczności ze stepem, na pierwszych zajęciach można się czuć odrobinę zagubionym. Układ na stepie jest komponowany przez prowadzącego zajęcia, który ćwiczy razem z uczestnikami. Układ jest prosty i nie trzeba się bać, że będziemy mieli problem z jego zapamiętaniem, opiera się bowiem na wielokrotnych powtórzeniach.

Początek układu to zazwyczaj prosty ruch (np. step touch, czyli krok w prawo, krok w lewo z rękami opartymi na biodrach), do którego dołączane są kolejne elementy – step touch z podniesieniem rąk, knee up (kolano w górę) czy kick (kopnięcie). W razie wątpliwości, o jaki krok chodzi, zawsze można spojrzeć w lustro lub na osobę ćwiczącą obok.

Na koniec wykonywane jest powtórzenie całej choreografii, której uczestnicy zajęć zdążyli się nauczyć na zajęciach. Każde zajęcia to trochę inna choreografia – zdarza się, że prowadzący dołącza do układu na stepie np. kroki taneczne. Zdarzyło mi się być na zajęciach, w których pojawiały się elementy salsy. Jest to doskonała propozycja fitness dla tych, którzy narzekają na swoją pamięć ruchową i mają problemy z zapamiętaniem układów tanecznych. Step łatwo bowiem opanować, co może przynieść sporą satysfakcję.

Step, czyli podest, który w trakcie wykonywania układu okrąża się, wchodzi na niego lub z niego schodzi, służy jako doskonałe narzędzie do rozciągania mięśni dolnych partii ciała. Dobrze wykonane ćwiczenia to duża dawka psychicznej energii i pozytywnego, fizycznego zmęczenia.

TBC (Total Body Conditioning) to zajęcia fitness nastawione na kształtowanie sylwetki całego ciała, a więc oprócz dolnych partii mięśniowych (jak w ćwiczeniach ABT) rozwijane są również górne – zwłaszcza ramiona. Ćwiczenia TBC są dość intensywne, bazują na treningu siłowym i aerobowym. Tym co odróżnia je od ABT jest mniejsza ilość step aerobiku i stała obecność przyrządów takich jak hantle, obciążniki na przeguby rąk i nóg, gumowe taśmy.

Brzmi poważnie, ale oferta zajęć TBC jest adresowana do każdego, więc nie powinno nas to zniechęcać. Przebieg zajęć zależy od prowadzącego – może to być intensywny układ wykonywany na stepperze lub stretching z ciężarkami.

TBC jest trochę bardziej intensywne niż ABT. Nie należy dać się zwieść niskim wartościom obciążeniowym przyrządów (kilka kilo). Wzięte w dłoń po raz pierwszy wydają się lekkie, ale kilka serii po kilkanaście powtórzeń robi swoje i nawet mały ciężar hantli daje o sobie znać mięśniom.

Zaletą ćwiczeń TBC jest możliwość szybkiego spalenia kalorii przy energetycznej muzyce. Prawidłowo wykonane ćwiczenia z obciążeniem to duży trening wydolności organizmu.

Herbich Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28076 )
Array ( [docId] => 28076 )