Nordic Walking - dwa kije na cukrzycę typu 2

Data: 10-05-2022 r.

Zobacz jak wykorzystać Nordic Walking w walce z cukrzycą typu 2. Nie zniechęcaj się, jeśli na Twój widok uśmiechną się biegacze. To, czy podchodzisz do Nordic Walking z odpowiednią techniką i sportowym nastawieniem, ma drugorzędne znaczenie. Najważniejszy jest regularny ruch, który nadal jednym z najważniejszych sposobów walki z cukrzycą typu 2.

Nazwę Nordic Walking wymawia się jako „Nohrdick Wohkin”. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza nordic walking. Termin jest znany od 1979 roku i odnosi się do formy ćwiczeń, polegającej na chodzeniu w szybkim tempie, używając dwóch kijków dla zwiększenia siły. Nordic walking jest podobny do narciarstwa biegowego – ale bez śniegu i bez nart.

Nordic Walking - jak rozpocząć trening

Po prostu wypróbuj Nordic Walking. Zabierz ze sobą do lasu stare kijki narciarskie.

Unikaj chodzenia po asfalcie, upewnij się, że chodzisz po miękkim leśnym podłożu – Twoje „testowe” kije narciarskie mają bowiem inne końcówki niż prawdziwe kije do Nordic Walking. Kije narciarskie ślizgają się po asfalcie, co mogłoby Cię wytrącić z równowagi.

Maszeruj po lesie i cały czas używaj kijków narciarskich, stawiając każdy krok – dzięki temu dodasz sobie energii. Sprawdza się to szczególnie dobrze pod górę.

Właściwa technika – ważna, ale to nic trudnego

Niektórzy po prostu ciągną kijki za sobą. Dzięki temu ręce pozostają w miarę w spoczynku, co pozwala uniknąć naturalnego kołysania się ramion w przeciwnych kierunkach. To gorsze niż chodzenie bez kijków. Aby móc z radością wykorzystać możliwości siły ramion, kijki muszą mieć odpowiednią długość.

Jak obliczyć optymalną długość kijów do Nordic Walking? Długość ciała (w centymetrach) x 0,66. Od otrzymanego wyniku odejmij 2 centymetry.

Nowoczesne kije mają regulację teleskopową. Pozwala to na uzyskanie dowolnej długości. Kije wykonane z włókna węglowego są stabilniejsze i lepiej amortyzują uderzenia – ale są też droższe od tych wykonanych z aluminium.

Ważne: Prawidłowe prowadzenie taśmy.Dzięki temu zaoszczędzisz dużo siły w przedramieniu: przełóż dłoń przez pętlę i chwyć kij za uchwyt, tak jak to pokazano na rysunku. Nawet jeśli puścisz uchwyt, pętla będzie trzymać się nadgarstka.

7 kroków do optymalnego uprawiania Nordic Walking

Krok 1: Kije są zawsze skierowane ukośnie do tyłu.

Krok 2: Gdy kij znajduje się z przodu, dłoń jest zamknięta.

Krok 3: Kijki dotykają podłoża poniżej środka ciężkości Twojego ciała.

Krok 4: Wykonuj wymach ramionami w stawie barkowym.

Krok 5: Pochyl tułów lekko do przodu.

Krok 6: Obręcz barkowa obraca się w przeciwnym kierunku względem obręczy miedniczej.

Krok 7: Jeśli ramię wypycha drążek przed miednicę, otwórz dłoń.

4 praktyczne wskazówki

1. Zawsze mierz stężenie poziomu cukru we krwi przed wyjściem. Nie należy wyruszać w drogę, gdy stężenie glukozy we krwi jest niższe niż 110 mg/dl.

3. Nigdy nie chodź sam. Chodzenie w towarzystwie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale także o wiele przyjemniejsze.

4. Na początku wystarczą krótkie odcinki. Przyzwyczajaj powoli organizm do nowej, nieznanej mu dotychczas formy ćwiczeń. Zakwasy są najzupełniej normalne.

Dr med. Rainer Limpinsel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41776 )
Array ( [docId] => 41776 )