Jak powinna wyglądać gimnastyka przyszłej mamy

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Jak wykazały liczne badania kliniczne, dla ponad połowy kobiet ciężarnych największą niedogodnością związaną z noszeniem w swoim brzuchu potomka jest ból w dolnej części pleców. Dbając o regularną gimnastykę przyszłe mamy mogą ustrzec się przed tym, jak i wieloma innymi problemami towarzyszącymi ciąży.

Ćwiczenie w ciąży - zalety

Systematyczna aktywność fizyczna podejmowana już od pierwszych tygodni ciąży pomaga przygotować kręgosłup na dźwiganie większego ciężaru oraz znacznie usprawnia pracę układu krążenia, co przekłada się na mniejsze ryzyko powstawania obrzęków, a nawet żylaków. Za codzienną dawkę ruchu będzie wdzięczny również układ oddechowy oraz trawienny, który jest szczególnie narażony na zaparcia i wzdęcia nie raz powodujące również problemy z sercem.

Poddawane regularnemu wysiłkowi stawy zwiększą swoją ruchliwość, a mięśnie i ścięgna staną się bardziej elastyczne i mniej podatne na urazy i kontuzje. Jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za regularną gimnastyką jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi oraz otyłości.

Proste ćwiczenia domowe dla kobiet w ciąży

Pływanie to najczęściej zalecana kobietom w ciąży forma ruchu, gdyż nie obciąża dodatkowo organizmu przyszłej mamy. Możesz również w domowym zaciszu zadbać o swój kręgosłup i zapobiec lub złagodzić ból pleców.

Jednym z ćwiczeń jest tzw. koci grzbiet. Przygotuj matę lub koc. Uklęknij na oba kolana i oprzyj tułów na dłoniach. Pochyl głowę w kierunku klatki piersiowej, a plecy wygnij w łuk. W tej pozycji wstrzymaj ruch około 3 sekund, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Kolejne ćwiczenie: przyjmij pozycję wyjściową jak przy kocim grzbiecie. Następnie wolno opuszczaj pośladki w stronę stóp. Ręce nie mogą odrywać się od podłoża. Wytrzymaj 5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej, a potem powtórz to samo 5-krotnie.

 

Przy następnym ćwiczeniu usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami i dłońmi opartymi na udach. Wolno obróć górną cześć ciała w prawo, lewą dłoń przełóż na prawe udo, a prawą odchyl maksymalnie do tyłu. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób to samo na lewą stronę.

Inną propozycją jest rozciąganie kręgosłupa w pozycji stojącej. Stań w lekkim rozkroku, ramiona unieś nad głowę. Następnie wyciągaj na zmianę prawe i lewe ramię maksymalnie do góry.

Możesz też wykonywać, ale w wolnym tempie, półprzysiady, skłony w przód na stojąco, a także skłony w siadzie prostym. Raczej zrezygnuj z podskoków. Warto też, abyś kupiła piłkę do ćwiczeń sportowych lub zainteresowała się zajęciami jogi.

Przeciwwskazane dyscypliny dla kobiet w ciąży to przede wszystkim ćwiczenia siłowe, sztuki walki, tenis oraz wszystkie te, które opierają się na gwałtownych podskokach i intensywnym wysiłku organizmu.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28086 )
Array ( [docId] => 28086 )