Ćwiczenia dobre dla kręgosłupa

Autor: Herbich Agata
Data: 02-07-2012 r.

Dni spędzasz, siedząc za biurkiem. Sport uprawiasz okazjonalnie, zazwyczaj gdy biegniesz do autobusu lub przesadzasz kwiaty w ogrodzie. Nikomu się nie przyznasz, ale siedząc w domu przed ekranem najbardziej lubisz się swobodnie zgarbić. Pewnego dnia Twój kręgosłup się na Tobie zemści.

Ostry ból kręgosłupa może zdarzyć się każdemu. Zwykłe zaniedbanie polegające na tym, że nie staramy się utrzymywać wyprostowanej postawy, zwieszamy do dołu głowę, która obciąża odcinek szyjny kręgosłupa, dźwigamy ciężary zawieszone na ramieniu, kiedyś doprowadzi do sytuacji bólowej.

I sport. To nieprawda, że musisz być na siłowni kilka razy na tydzień. Naukowcy udowodnili już, że najzdrowszy jest umiarkowany wysiłek fizyczny – za to regularny. A najlepsze, co możemy zrobić dla kręgosłupa, to zacząć ćwiczyć tzw. mięśnie przykręgosłupowe, które stanowią jego „otoczkę ochronną”. Dzięki ich sprawności i sile kręgosłup nie będzie narażony na działanie nacisku, powodującego jego choroby.

Tak więc po co czekać na ból, gdy można zastosować najlepszą profilaktykę w postaci niezobowiązującego fitness dla kręgosłupa, który można ćwiczyć także w domu.

Uwaga: Pamiętaj, żeby wykonywać ćwiczenia powoli, w swoim tempie.

Rozciąganie mięśni szyi

Stań w lekkim rozkroku. Prawą rękę podnieś do góry, zegnij w łokciu (łokieć powinien być skierowany w prawo) i połóż dłoń na przechylonej w prawo głowie (w okolicy skroni, tak by palce sięgały do policzka). Delikatnie kieruj prawy łokieć w prawą stronę, a lewe ramię w lewo. Powinieneś poczuć rozciąganie mięśni szyi. Po chwili zmień strony. Powtórz ćwiczenie 2 razy dla każdej ze stron.

Koci grzbiet

Klęknij na kolana, oprzyj się rękami o podłogę (tzw. klęk podparty). Zrób koci grzbiet z głową do dołu. Teraz wygnij się w przeciwną stronę z głową do góry. Oddychaj regularnie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Żuczek

Usiądź na kolanach i pochyl się do przodu: głową oprzyj się o ziemię, ramiona i dłonie wyprostuj przed siebie. Ta pozycja pozwoli zrelaksować mięśnie pleców. Postaraj się wyciągnąć palce rąk jak najdalej (nie ruszając się z miejsca), na przemian z odpoczynkiem. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

 

Jednoczesne unoszenie ręki i nogi

Połóż się na brzuchu, ręce wyciągnij przed siebie. Podnieś głowę oraz jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Potem odwrotnie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Relaks dla odcinka lędźwiowego

Wciąż leżąc na brzuchu, zegnij ręce w łokciach i podeprzyj się na dłoniach. Weź wdech. Na wydechu wyprostuj ręce, unosząc klatkę piersiową i głowę (miednica i nogi nie odrywają się od ziemi). Pozostań tak przez chwilę. Czy czujesz, jak powolutku „układają” się wszystkie Twoje kręgi w dole pleców, a mięśnie się rozciągają? Opuść klatkę piersiową i głowę w dół. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Inspiracja: Gosia Fit

Herbich Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28075 )
Array ( [docId] => 28075 )