Czym jest krav maga

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że warto umieć samodzielnie się obronić. Jedną ze skutecznych form samoobrony jest krav maga. Na czym polega ten izraelski system walki i jakie są korzyści płynące ze stosowania się do jego zasad w obliczu zagrożenia?

Charakterystyka krav magi

Krav maga jest izraelskim systemem walki wręcz i wywodzi się w dużej mierze z wojskowych praktyk. Ten sposób obrony czerpie wiele z innych dyscyplin, nie tylko sztuk walki, ale w głównej mierze opiera się na naturalnych odruchach człowieka w sytuacji zagrożenia. Zasady tej walki pozbawione są ideologicznych założeń i idei, a jej głównym zadaniem jest tylko praktyczne znaczenie – ma służyć samoobronie.

Sposób walki w krav madze

Ten system walki jest bardzo praktyczny. Technika, którą wykorzystuje ma na celu jak najszybsze pozbawienie przeciwnika możliwości dalszej walki. Postuluje zdecydowanie podczas konfrontacji i zakłada, że najlepszą formą obrony jest atak. Mamy prawo bronić naszego życia wszystkimi możliwymi środkami i metodami.

Krav maga ma być użyteczna, dlatego opiera się w dużej mierze na instynkcie i odruchach. W tym systemie walki funkcjonuje dużo ciosów i pchnięć zadawanych przeciwnikowi w czułe miejsca, jak oczy, gardło lub krocze, przez co krav maga jest jednym z najbardziej brutalnych i agresywnych sposobów obrony. Uderza się głównie pięściami, łokciami, kolanami.

Jednak krav maga uczy także, jak w celu samoobrony posługiwać się przedmiotami codziennego użytku, które możemy mieć przy sobie w sytuacji zagrożenia, np. kluczami, telefonem, a także kijami.

 

Korzyści z nauki krav magi

Ten sport uczy w jaki sposób możemy radzić sobie w stresie. Krav maga daje także wskazówki, jak postępować w sytuacji, gdy nasz przeciwnik posługuje się niebezpiecznymi narzędziami, np. nożem czy pistoletem. Samoobrona wymaga również dużej sprawności fizycznej i refleksu. Można ich się nauczyć podczas treningów. Poznanie tajników tej sztuki walki daje pewność siebie i uczy zachowania spokoju nawet w skrajnych sytuacjach.

Umiejętność samoobrony jest w dzisiejszych czasach bardzo przydatną cechą. Ucząc się zasad i technik krav magi możemy czuć się spokojni wracając wieczorami do domu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28074 )
Array ( [docId] => 28074 )