Jak wyglądają zajęcia z aqua aerobicu

Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-06-2012 r.

Aqua aerobic to rodzaj ćwiczeń wykorzystujących elementy aerobicu, które prowadzone są w takt muzyki. Zmienia się jedynie miejsce wykonywania ćwiczeń. Zajęcia z aqua aerobicu odbywają się na pływalni.

Trening aqua aerobicu

Aby ćwiczyć aqua aerobic wcale nie trzeba umieć pływać. Zajęcia odbywają się przy muzyce, która nadaje ćwiczeniom odpowiednie tempo, a także zachęca i mobilizuje do podejmowania wysiłku. Aqua aerobic prowadzi instruktor, który z brzegu pokazuje poszczególne ćwiczenia o charakterze ogólnorozwojowym ukierunkowane na poprawę gibkości, rozciągające oraz terapeutyczne mające wzmocnić i usprawnić pracę grup mięśniowych.

Zajęcia z auqa aerobicu prowadzone są na trzech różnych poziomach głębokości wody na pływalni. Pierwszy to poziom płytki, czyli woda dosięga nam tutaj do pasa. Drugi – średnia głębokość – woda sięga nam do klatki piersiowej. Ostatni poziom to woda głęboka, gdzie nie mamy kontaktu z podłożem.

Wraz z przejściem na kolejną głębokość basenu, zmienia się rodzaj treningu. Uczestnicy zajęć wspomagają niektóre ćwiczenia dodatkowym sprzętem np.: piankowymi hantlami i rurkami, plastikowymi butelkami wypełnionymi powietrzem, kołowrotkami, ciężarkami na kostki i nadgarstki, deskami pływackimi, pasami wypornościowymi czy oporowymi rękawiczkami.

Zalety aqua aerobicu

Woda sprawia, że ciało człowieka staje się lżejsze, a dzięki temu ćwiczenia są łatwiejsze do wykonania. Ze względu na opór wody, ćwiczenia w ramach aqua aerobicu są znacznie efektywniejsze niż zwykły aerobic. W czasie 45 minutowych zajęć można stracić nawet 500 kalorii.

Decydując się na te formę aktywności fizycznej wspomagamy redukcję tkanki tłuszczowej, a także możemy skuteczniej walczyć z cellulitem. Zajęcia w wodzie są mniejszym obciążeniem dla stawów i kręgosłupa, dzięki temu zwiększają ruchomość stawów oraz masę mięśniową.

 

Są najlepszą formą rehabilitacji dla osób borykających się ze schorzeniami układu kostnego oraz stawowego, a także mających problemy z kręgosłupem. Dodatkowo aqua aerobic pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz zwiększyć wydolność płuc. Ta forma ćwiczeń jest również doskonałym sposobem na relaks i poprawę samopoczucia.

Aqua aerobic to forma aktywności, którą mogą podejmować wszyscy, bez względu na wiek czy kondycję. Może stać się również dobrą okazją do przełamania strachu przed wodą i pływaniem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28072 )
Array ( [docId] => 28072 )