Jak latać na motolotni

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 25-06-2012 r.

Motolotnia to wspaniała alternatywa dla samolotów i szybowców. Ta forma latania jest dość tania w porównaniu z innymi, a daje równie wielką radość z sunięcia po niebie. Czym jest motolotnia i jak zdobyć niezbędne uprawnienia do jej pilotażu?

Motolotnia

To nieduże, bardzo lekkie statki powietrzne. Składają się z wózka, w którym zasiada pilot oraz przymocowanej do niego lotni, która nadaje siłę nośną. Można spotkać motolotnie jedno- i dwumiejscowe. Te maszyny napędzane są silnikiem spalinowym lub elektrycznym, który napędza śmigło umieszczone z tyłu gondoli.

Sterowanie motolotnią odbywa się na zasadzie przemieszczania przez pilota środka ciężkości, przy pomocy drążka.

Szkolenie

Do szkolenia można przystąpić w lokalnych aeroklubach. Kandydat na pilota motolotni (PHGP) musi mieć ukończone 15 lat i wykształcenie co najmniej na poziomie gimnazjalnym. Ponadto musi przedstawić orzeczenie stwierdzające, że stan jego zdrowia pozwala na odbycie kursu. W przypadku motolotni wystarczy uzyskanie orzeczenia klasy 3.

Szkolenie teoretyczne obejmuje takie zagadnienia jak budowa motolotni, planowanie lotu, meteorologia, prawo lotnicze, zasady lotu i jego bezpieczeństwo. W ramach szkolenia praktycznego pilot musi osiągnąć nalot 24 godzin, w tym 8 godzin spędzonych za sterami jako dowódca. Oprócz tego kandydat jest zobowiązany przelecieć motolotnią wyznaczoną trasę w mniej niż 50 minut, przy czym miejsce lądowania znajduje się co najmniej 30 km od punktu startu.

Po zakończeniu każdego etapu szkolenia kandydat zdaje egzamin.

 

Korzyści

Latanie na motolotni nie jest bardzo trudne. Dla wielu jest to sposób na spełnienie dziecięcych marzeń o lataniu. Prosta budowa i obsługa sprawia, że motolotnie są dostępne w zasadzie dla każdego amatora podniebnych podróży. Lecąc motolotnią możemy podziwiać krajobraz i przy okazji oddalić się od gwaru miast.

Motolotnia to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą latać bez ponoszenia wysokich kosztów oraz spędzania sporej liczby godzin na nauce pilotażu i zdobywaniu odpowiednich kwalifikacji. To bardzo przyjemny sposób na wypoczynek i relaks.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28195 )
Array ( [docId] => 28195 )