O czym pamiętać latając balonem

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 29-06-2012 r.

Latanie balonem jest ostatnio bardzo modną formą rozrywki. Baloniarstwo, bo tak nazywa się ten sport, jest miłą formą spędzania wolnego czasu. Daje możliwość bezgłośnego lotu po niebie i podziwiania pięknych widoków. Jednak, żeby móc wylecieć własnym balonem w przestworza, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i posiadaniu odpowiednich uprawnień.

Budowa balonu

Balon składa się zasadniczo z trzech elementów: czaszy, kosza i olinowania. Czasza jest wykonana z wytrzymałego, cienkiego i nieprzemakalnego materiału. Do niego, za pomocą licznych lin podczepiona jest gondola. Balon wypełniony ciepłym powietrzem unosi się w górę. W celu ogrzania powietrza wykorzystuje się gazowy palnik.

Balony mogą mieć czasze o różnych, nawet abstrakcyjnych kształtach, jednak muszą pomieścić odpowiednio dużo powietrza, żeby wznieść się ku niebu. Niektóre z nich napełnia się helem. Balony najczęściej wzbijają się na wysokość 1500 metrów.

 

Bezpieczeństwo lotu balonem

Podczas planowania trasy przelotu balonu trzeba się upewnić, że nie koliduje ona z różnego typu przeszkodami, jak np. linie wysokiego napięcia, wzgórza, wieżowce. Należy też dokładnie badać stan balonu przed każdym wylotem: powłokę, olinowanie i kosz.

Nie można zabierać ze sobą w podróż większej liczby osób niż przewiduje producent. Dobrze jest też upewnić się, jaka będzie pogoda podczas lotu i nie wylatywać, gdy warunki atmosferyczne są niepewne.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28200 )
Array ( [docId] => 28200 )