Jak wyglądają zawody modeli latających

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-06-2012 r.

Modelarstwo lotnicze to bardzo dynamicznie rozwijający się sport. Zawody modelarstwa lotniczego są bardzo widowiskowe i lubiane, szczególnie przez dzieci. Od właścicieli modeli latających wymaga się dbałości o szczegóły wykonania samolotu i precyzji pilotażu. Na jakich zasadach odbywają się zawody modelarstwa lotniczego i jakie modele mogą brać w nich udział?

Klasy modeli latających

Zawody modeli latających odbywają się w klasach. W klasie „F1” mogą startować wszystkie obiekty swobodnie latające. Zalicza się do nich modele szybowców, samoloty z napędem gumowym, samoloty z napędem spalinowym, a także szybowce przeznaczone do lotów na zboczu.

Klasa „F2” jest zarezerwowana dla samolotów latających po kole na uwięzi. Steruje się nimi za pomocą kilku linek, z których każda odpowiada za inną część usterzenia. W tej kategorii odbywają się zawody modeli prędkościowych, akrobacyjnych, wyścigowych, a także walki powietrzne, które polegają na odcięciu wstęgi, która jest przymocowana do modelu przeciwnika.

Klasa „F3” to kategoria zarezerwowana dla modeli zdalnie sterowanych. Mogą w niej wystąpić samoloty akrobacyjne, szybowce, śmigłowce. Sterowanie maszynami odbywa się za pośrednictwem specjalnego nadajnika. Zawody tej klasy mogą być także organizowane na halach.

Klasa „F4” jest zarezerwowana wyłącznie dla makiet, zarówno tych latających na uwięzi, jak i zdalnie sterowanych. Obiekty klasie "F4" muszą stanowić wierne odwzorowanie prawdziwych maszyn latających. W takich zawodach ważny jest nie tylko wygląd, ale też to, czy lot oddaje charakterystykę prawdziwego samolotu.

W klasie „S” startują modele kosmiczne, czyli wszelkiego rodzaju rakiety wysokościowe, czasowe, makiety rakiet, rakietoplany, nawet te zdalnie sterowane.

Zawody modeli latających

Zawody modeli latających dzielą się na dwie części. Podczas części naziemnej zawodów modeli latających brana jest jakość i staranność wykonania modelu. W zawodach makiet oceniana jest proporcja elementów i ich podobieństwo do oryginału.

Przystępując do lotu zawodnik deklaruje ile i jakie figury wykona, określa też ich kolejność. Na cały lot przeznaczony jest czas, zależny od klasy, w jakiej się startuje. Lot, wykonywany w zabezpieczonej strefie, z dala od widowni, oceniany jest przez specjalną komisję, która bada czas przelotu i poprawność wykonania figur w programie.

Zawody modeli latających są niezwykle pasjonujące. Możemy podczas nich oglądać kunszt budowniczych statków powietrznych oraz ich niezwykłe umiejętności pilotażu i precyzję pilotów.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28202 )
Array ( [docId] => 28202 )