Jak należy puszczać latawce

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 29-06-2012 r.

Latawce to nie tylko kolorowe romboidy, które pamiętamy z czasów dzieciństwa. Obecnie, jest to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Współczesne latawce akrobatyczne umożliwiają wykonywanie nimi wielu ewolucji, a ich puszczanie i sterowanie nimi wcale nie jest takie łatwe. O czym warto wiedzieć przed pierwszym lotem?

Rodzaje latawieców

Współczesne latawce mogą przycierać różne kształtu i formy. Do najpopularniejszych należą delty i latające skrzydła. Zdarzają się też latawce skrzynkowe lub saneczkowe. Mogą mieć one dwie linki do sterowania lub cztery. Często te, w formie skrzydła są komorowe. Oznacza to, że powietrze napełnia wypustki na latawcu, utrzymując go dzięki temu w powietrzu.

Latawiec można kupić lub skonstruować i wykonać samodzielnie. W internecie znajduje się wiele ciekawych planów, ale warto użyć własnej kreatywności i zbudować coś według własnego pomysłu.

Miejsca, gdzie można puszczać latawce

Niestety nie wszędzie można puszczać latawce. W miastach często trudno jest znaleźć nadające się do tego miejsca. Dlatego najlepiej udać się na przedmieścia lub miejskie polany.

Ważne, żeby teren, gdzie będziemy puszczać latawiec był duży i możliwie płaski. Dobrze, jeśli w najbliższym otoczeniu nie będzie domów ani innych zabudowań. Należy też zwrócić uwagę, żeby przez wybrane miejsce nie przecinały linie telekomunikacyjne lub wysokiego napięcia. Warto też zadbać o bezpieczeństwo innych, dlatego najlepiej puszczać latawce z dala od przypadkowych osób.

 

Technika puszczania latawca

Puszczając latawiec należy pamiętać o tym, żeby stać plecami do kierunku wiatru. Inaczej nie będziemy w stanie nim sterować. Oczywiście podmuchy wiatru muszą być wystarczająco silne, żeby poderwać nasz latawiec do lotu.

W wypuszczeniu go bardzo przydatna jest pomoc osoby trzeciej, która wyrzuci nasz sprzęt na wiatr. Sterując łatwo zauważymy, gdzie znajduje się strefa wznoszenia latawca, a w której będzie on spadał. Kierunek wiatru może się zmieniać, dlatego sterujący latawcem powinien przemieszczać się zgodnie z nim.

Latanie latawcem to niesamowita frajda i znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu w wietrzne dni. Nauka jego puszczania jest łatwa do opanowania, a im lepszy mamy latawiec tym bardziej widowiskowo będzie on latał.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28201 )
Array ( [docId] => 28201 )